Forum
 

Duch nie zginął

Jesienią piłkarze Górnika dokonali więcej, niż można było od nich oczekiwać. Ale zabrzański klub doszedł do ściany i więcej z tej biedy wycisnąć już nie zdoła. Jeżeli wiosną nie będzie nowego inwestora, 14-krotny mistrz Polski może w maju obudzić się w II lidze.
Przed sezonem najbiedniejszy klub ekstraklasy był wymieniany w gronie głównych kandydatów do spadku. Tymczasem piłkarze z Zabrza i młody trener Marek Wleciałowski nic sobie z tego nie robili – przez pierwszych sześć kolejek nie schodzili z boiska pokonani. Potem rozgromili jeszcze Wisłę Płock i w połowie rundy byli na czwartym miejscu w tabeli!

Siłą drużyny z Roosevelta była taktyka umiejętnie dopasowana do możliwości piłkarzy. To z reguły rywale byli częściej w posiadaniu piłki i wydawało im się, że kontrolują wydarzenia na boisku. Tymczasem gole strzelał Górnik i to on schodził z boiska jako zwycięzca, a zaskoczonym przeciwnikom nie mieściło się w głowach, że przegrali z taką słabą drużyną...

W połowie rundy zabrzańską drużynę dopadł jednak kryzys. Plaga kontuzji, zaległości płacowe i niepewność piłkarzy co do dalszych losów klubu przełożyły się na wyniki. Zwykle dyplomatyczny Wleciałowski zaczął skarżyć się, że kłopoty organizacyjne przeszkadzają mu w pracy. Po czterech kolejnych porażkach, w których jego podopieczni tracili za każdym razem trzy bramki, szkoleniowiec złożył rezygnację.

Zastąpił go Marek Motyka, który rozpoczął pracę od pechowych porażek z Wisłą Kraków i Legią, które zepchnęły Górnika niemal na samo dno tabeli.

Ale w ostatnich trzech meczach udało mu się obudzić ducha walki w drużynie i wygrać jeszcze dwa mecze, w tym na boisku wicemistrza Polski, Groclinu. To wysforowało zabrzan na 11. miejsce z niewielką przewagą nad strefą spadkową. Taki wynik na koniec wiosny w Zabrzu przyjęto by z ulgą.

Plus
W najbiedniejszym klubie ekstraklasy musieli z konieczności grać młodzi piłkarze, którzy pewnie nigdzie indziej w ekstraklasie takiej szansy by nie dostali. I okazało się, że 17-letni Marcin Siedlarz i Grzegorz Goncerz, czy ledwie o rok starsi Kamil i Paweł Królowie wcale nie ustępują ligowym wyjadaczom gromadząc przy tym ogromny kapitał w postaci boiskowego doświadczenia. Pozbawiony kompleksów Siedlarz to już dziś ligowiec całą gębą, a wyśmiewany początkowo Kamil Król strzelił już dwa gole i pewnie jeszcze nie raz zawstydzi swoich szyderców.

Minus
Kto nie robi kroku w przód, ten się cofa – wydawało się, że tę starą maksymę prezes Górnika Zbigniew Koźmiński rozumie doskonale. Ale co innego rozumieć, a co innego wprawiać w czyn. Po czteroletnim okresie rządów na Roosevelta ambitny działacz zostawia zabrzański klub na skraju przepaści. Nie wypalił rodzinny biznes z synem Markiem, który w niejasnych okolicznościach wycofał się z Górnika tuż przed sezonem i oddał „za darmo” akcje klubu, których rzekomo był właścicielem. Krakusi nie potrafili zrozumieć, że nikt im w Zabrzu nie chce pomóc, ale chyba nigdy nie zadali sami sobie pytania, dlaczego tak się dzieje. Nie grzeszyli za to dyplomacją, a swoich potencjalnych partnerów (w tym gminę) drażnili roszczeniową postawą.

Górnik Zabrze
11. miejsce
19 punktów
Bramki 19-23
5 zwycięstw
4 remisy
8 porażek.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2018 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online