Brakuje snajpera

Przed sezonem, pół żartem, pół serio, mówiono w Zabrzu o kłopotach bogactwa w ataku i jednym tchem wymieniano pięciu napastników: Pawła Buśkiewicza, Dimitara Makriewa, Piotra Gierczaka, Vladimira Sladojevicia i Adrian Sikorę. Właściciel klubu Marek Koźmiński był zadowolony z transferów.
Cieszono się także w Zabrzu z dorobku drużyny po czterech kolejkach. Dwa zwycięstwa i remis dawały podstawy do dobrych humorów, w których piłkarze Górnika pojechali na kilkudniowe zgrupowanie do Wisły. Po nim jednak cos się zacięło. Sparingowa porażka w Opavie była pierwszą z serii. Później przyszły trzy przegrane w ciągu siedmiu dni: z Amicą w lidze, Legią w Pucharze Polski i Wisła Płock znowu o punkty w ekstraklasie.

Specjaliści od (nie)strzelania

Po sześciu kolejkach punktowych dorobek Górnika wygląda już kiepsko. Bramkowy bilans, chociaż dwa tygodnie temu w Zabrzu pojawił się jeszcze Aco Stojkov, reklamowany jako kolejny specjalista od strzelania, też nie może zaimponować. Mniej trafień od podopiecznych Waldemara Fornalika zanotowali tylko nowodrzanie, polkowiczanie i poloniści z Warszawy. W dodatku z pięciu zdobytych przez zabrzan goli tylko dwa są dziełem napastników, z których dwóch nie gra, bo leczy kontuzje. Buśkiewicz ma problemy z mięśniami brzucha. Natomiast Stojkov narzeka na staw skokowy.

- Przed sezonem zdawałem sobie sprawę z tego, że mamy w kadrze dwóch podstawowych napastników Sikorę i Gierczaka, a sprowadzeni zawodnicy są młodymi, utalentowanymi piłkarzami, których wpuszczanie do gry w jakimś ważnym momencie może być przysłowiowym języczkiem u wagi - mówi Waldemar Fornalik. - I na takiej właśnie zasadzie wpuściłem na boisko Sladojevicia w spotkaniu z Górnikiem Polkowice. Ale w następnych meczach okazało się, że nie ma oj jednak instynktu snajpera. Tak samo jak Makriew. Obaj potrzebują kilku okazji, żeby strzelić gola, a problem polega na tym, że rywale, z którymi przyszło nam ostatnio grać na taki luksus nie pozwalają.

Kibice już wybiegają myślami w kierunku następnego meczu i zastanawiają się w jakim składzie atak Górnika zagra w piątek z Legią Warszawa. Wierzą, że wreszcie w pełni sił będzie Stojkov i mają nadzieję, że Macedończyk okaże się prawdziwym snajperem, godnym następcą Andrzeja Niedzielana.

Trening strzelecki i wideo

- Przygotowując się do piątkowego meczu we wtorek mamy w planach seans wideo - mówi trener Waldemar Fornalik. - Chcę jeszcze raz przeanalizować z zawodnikami sytuacje z Płocka, w których Gierczak nie trafił głową do pustej bramki, a Makriew z pięciu metrów nie potrafił kopnąć piłki do bramki. Takie okazje trzeba wykorzystywać. Sladojević, Makriew, Stojkov pracowali nad tym podczas poniedziałkowego treningu strzeleckiego. Mocniej eksploatowani Sikora i Gierczak mieli trochę lżejsze zajęcia.

Ale wbrew pozorom największy problem dla trenera Waldemara Fornalika przed zbliżającym się spotkaniem z Legią nie jest wcale ustawienie ataku. O wiele bardziej martwi się o ustawienie obrony.

- Po meczu w Płocku rozpadła się nam defensywa, bo Moskal musi pauzować za kartki, Jakosz po ciosie łokciem w twarz nie może ani grać, ani trenować, a Radler ma mocno stłuczone i rozbite kolano - wylicza Fornalik. - Na razie pozostał mi z żelaznej czwórki defensorów jeden zdrowy i gotowy do gry Karwan. Muszę więc przygotować roszady w obronie, która w spotkaniu z Legią będzie wystawiona na ciężką próbę. I na niej będzie tak naprawdę spoczywał ciężar za losy piątkowego spotkania. (przepisał: TomeKSG)

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online