Rozmowa z Markiem Koźmińskim

» Pewnie jest pan rozczarowany ostatnimi wynikami drużyny?
- Przegraliśmy trzy mecze: z Amicą, Legią i Wisłą Płock. To normalne, że jestem zawiedziony.
» I co zamierza pan z tym zrobić?
- Też się zastanawiam, dzwonię do Włoch do swojego kolegi, dyrektora sportowego Interu Mediolan, z pytaniem co robić w takiej sytuacji.
» I jaką dostaje pan odpowiedź?
- Zachować spokój. » Więc spokojnie. Dlaczego Górnik przegrywa, zwłaszcza taki mecz jak w Płocku?
- Tracimy bramki w sposób łatwy, niefrasobliwy. Rywal nie strzela goli po ładnych akcjach. W obronie brakuje nam koncentracji, nieraz odpowiedzialności, zimnej krwi.
» Kadrowa rewolucja do której doszło w Górniku przed sezonem w największym stopniu dotknęła właśnie defensywy. Czy zawodzą tacy piłkarze jak Moskal i Karwan?
- Nie można mieć pretensji do jednego zawodnika, że zawalił mecz. W obronie gra cały zespół i strata bramki to często efekt łańcucha błędów po drodze. Ktoś niecelnie podał, ktoś pozwolił dośrodkować, ktoś inny nie przypilnował...
» Czyli nie można nikogo obarczać winą za ostatnie porażki?
- Nie będzie żadnego procesu. Jednoosobowa odpowiedzialność? To byłoby zbyt proste. Problem nie w personaliach. Zawiniliśmy wszyscy: zawodnicy, trener, ja też. Chodzi o coś innego.
» Zatem o co?
- Kiedyś pewien trener powiedział mi: jak ktoś chce się poświęcać, to lepiej niech nie gra w piłkę. Podstawą jest to, żeby każdy na boisku robił to, co do niego należy, żeby swoją cegiełkę na budowie ustawił prosto, a nie krzywo.
» Piłkarze Górnika nie wiedzą co mają robić na boisku?
- Wręcz przeciwnie, słyszałem wskazówki trenera, ale zawodnicy robią co innego. Nie żeby nie chcieli, wręcz przeciwnie - chcą za bardzo. Kończy się tym, że obrońca rusza do ataku i w jego miejscu powstaje dziura. W meczu z Legią doświadczony Jacek Zieliński wybijał piłkę w trybuny, najlepszy środkowy w historii, Franco Baresi, podczas meczu potrafił to zrobić pięć razy. A my? Kombinujemy, zamiast stosować proste środki. Obrońca ma bronić, pomocnik mu w tym pomagać, a jak się nadarzy okazja, to dograć do napastnika. Ten zaś ma strzelić.
» Napastnicy w Górniku jednak jakoś nie strzelają. Może ich umiejętności są kiepskie?
- Jakby takie były, to nie wypracowaliby sobie tylu sytuacji jak w Płocku. Tej drużynie brakuje lidera.
» A Moskal, Bukalski, Probierz?
- Brakuje chłopaka z charakterem, który w pewnym momencie potrafiłby skonsolidować szeregi, uspokoić drużynę. Nie jesteśmy Realem Madryt, tymczasem ostatnio graliśmy jakbyśmy mieli wygrać z Amicą czy Legią. Trzeba znać swoje miejsce w szeregu, my zaś dajemy się ponieść ułańskiej fantazji. Ruszamy z szabelkami na czołgi, a tutaj trzeba się okopać. Jak napastnicy nic nie strzelą to niech jest 0:0, albo 1:1 - jak do 85 minuty było w Płocku.
» Więc co zrobić przed trudnymi meczami z Legią i Groclinem, żeby było lepiej?
- Wierzę, że ostatnie niepowodzenia przełożą się na sportową złość. Zawodnikom nie brakuje ochoty do gry, czy wytrzymałości. Wierzę w nich. Potrzeba im trochę boiskowego cwaniactwa. Jak mamy przegrać, to po walce "na noże" z drużyną lepszą. W Płocku przegraliśmy z zespołem gorszym.
» Kontuzjowany jest Grzegorz Jakosz. Czy wobec tego zobaczymy pana na boisku w piątek w meczu z Legią?
- Muszę o tym porozmawiać z trenerem.
» I na koniec jeszcze jedno pytanie: nie niepokoi pana, że przeciąga się w czasie przejęcie akcji Górnika przez miasto?
- Faktem jest, że od podpisania przeze mnie umowy w sierpniu pewne procedury nie zostały zakończone i wciąż wiszą w powietrzu. Nie chcę tego komentować, wciąż wierzę, że dla władz gminy Zabrze Górnik jest dobrem tego miasta.

źródło: Trybuna ŚląskaRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online