Forum
 

Z klubem na giełdę

Rozmowa z Ireneuszem Królem, przewodniczącym Rady Nadzorczej Górnika Zabrze SSA.
» Jak trafił pan do Górnika?
- Za namową panów Koźmińskich. A przede wszystkim Marka, którego znałem jeszcze z czasów, kiedy występował w reprezentacji. Marek i Zbigniew Koźmińscy szukali osoby, która potrafiłaby się poruszać na niwie sportowej. Pytali wielu ludzi, kto mógłby się u nich sprawdzić w tej roli. I przyznam, że byłem zdziwiony tym, jakie osoby - znające mnie jeszcze z czasów mojej prezesury w GKS-ie Katowice - wypowiadały się na mój temat. Marek Koźmiński namawiał mnie na objęcie funkcji szefa Rady Nadzorczej Górnika przez dłuższy czas. No i zgodziłem się.

» Zatem kto polecił pana Koźmińskim?
- Nie chciałbym tu wymieniać nazwisk, to nie ma znaczenia.

» Długo się pan zastanawiał nad tym, czy warto się angażować w Górnika?
- Te negocjacje trwały z pięć miesięcy. Najpierw chciałem się zapoznać z sytuacją klubu.

» I co?
- I została mi ona szczegółowo przedstawiona. Przyznam, że byłem mile zaskoczony. Warto tu podkreślić działania Marka Koźmińskiego, który zainwestował w Górnika własne, duże pieniądze.

» Swego czasu był pan związany z GKS-em Katowice. Jak ocenia pan działalność prezesa Piotra Dziurowicza?
- Myślę, że nie potrafi on integrować środowiska. Przecież obecnie nie ma w Katowicach wielkiej przyjaźni między stowarzyszeniem i sportową spółką akcyjną. Piotr Dziurowicz nie jest osobą potrafiącą prowadzić rozmowy i zjednywać sobie ludzi. Pamiętam, że ś.p. Marian Dziurowicz potrafił prowadzić dialog z ludźmi. A jak go wyrzucali drzwiami, to wchodził oknem.

» Co pan sądzi o decyzjach podejmowanych przez Piotra Dziurowicza?
- Wydaje mi się, że w GKS-ie jest zbyt duża karuzela kadrowa. Mam tu na myśli zmiany szkoleniowców. GKS ponadto nigdy nie miał jakichś wybitnych zawodników. Z graczy, którzy występowali nie tak znowu dawno, należałoby wymienić Wojciechowskiego, Ledwonia i Węgrzyna. Jednak GKS to zawsze była stabilna drużyna, grająca skuteczny futbol, walcząca. I to się ludziom podobało. Zwrócę uwagę na coś innego. Na Śląsku mamy do czynienia z problemem, który można by określić mianem "wyczerpania sponsoringu", a o sponsoring zabiegają wszyscy. To nie był mój czas w futbolu, ale pamiętam, że w jakiejkolwiek firmie się pojawiło, to właśnie wyjeżdżali działacze Ruchu, a przyjeżdżali Górnika, i tak dalej.

» Rozumiem, że ściągnięto pana do Górnika także po to, by przyciągnął pan sponsorów.
- Cały czas toczą się rozmowy. Dziś stabilizacja finansowa to podstawowa sprawa.

» Które firmy są zainteresowane wejściem w Górnika?
- No, wie pan - jak wejdą, to będą. Szukamy wszędzie, jak wszyscy.

» A z którą firmą prowadzone są najbardziej zaawansowane negocjacje?
- Dziś nikt nie chce, żeby o nim mówić. Są i tacy, którzy deklarują: damy kasę, ale nie chcemy się nawet znaleźć na banerach reklamowych!

» A co pan sądzi o wynikach klubu?
- Obserwowałem styl prowadzenia drużyny przez trenera Liczkę. Potrafi dotrzeć do zawodników. Marek Koźmiński też często jest w szatni, ma posłuch u zawodników, potrafi zaszczepić im wolę walki.

» Nie za wielu obcokrajowców występuje w tym zespole?
- Nie. Ci młodzi Brazylijczycy grają z polotem, nie brak im chęci do walki. A grają za takie pieniądze, za które polski zawodnik nie kopnąłby piłki. Polscy piłkarze są zepsuci zbyt wysokimi kontraktami. Przy jakichkolwiek próbach renegocjacji kontraktów drużyny strajkują. To jest chore.

» Czy trener Liczka odejdzie do Wisły?
- Myślę, że tak.

» Kto po nim obejmie Górnika?
- Zarząd rozpatruje kilka kandydatur. Rozmowy trwają. Dla Liczki przejście do Wisły oznaczałoby możliwość dalszego kontynuowania kariery.

» A co pan chciałby osiągnąć w futbolu?
- Moim marzeniem jest wprowadzić któryś klub na giełdę.

» Mówi pan o Górniku?
- Powiedziałem "któryś". Jakiś klub na pewno uda mi się kiedyś na giełdę wprowadzić. A który konkretnie? Czas pokaże. Ja zawsze powtarzam, że najważniejszy jest dobry klimat. Przecież prezydenci miast mogliby porozmawiać z szefami firm działających na ich terenie. I poprosić o wsparcie rozwoju sportu. Nie chodzi o wielkie kwoty. Niech każdy by dał po 10 tysięcy złotych i już byłoby lepiej. A przecież w miastach powstają różne nowe obiekty, choćby centra handlowe. Ale sprzyjającego klimatu dla sportu nie ma. Ponadto, gdyby można było przekazywać określone kwoty na sport i odliczać je od podstawy opodatkowania, to dałoby to istotny impuls dla rozwoju tego sportu. Obecnie głównym problemem jest u nas brak pieniędzy. Zarówno w gospodarce, jak i w sporcie.

Rozmawiał: Jerzy Dudała / Trybuna Śląska

źródło: Trybuna ŚląskaRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2018 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online