Czekają pięć lat

Górnik ostatni mecz z krakowską Wisłą wygrał 16 października 1999 roku. Zabrza też nie byli wówczas faworytem spotkania, jednak po bramce Adama Kompały wygrali 1:0. W składzie Górnika nie ma dziś nikogo kto grał w tamtym meczu: Bledzewski - Kocyba, Lekki, Wiśniewski, Probierz, Komapła, Prasnal, Bonk, Szemoński, Kaondera, Gierczak (Gacek)... Co ciekawe, w tej chwili żaden z nich nie występuje na boiskach ekstraklasy! W Łęcznej jest Tomasz Prasnal, jednak po zerwaniu więzadeł krzyżowych ma półroczną przerwę w grze. Marek Szemoński praktycznie w ogóle przestał grać w piłkę. W Wiśle zostało dwóch piłkarzy, za to jakich: Tomasz Frankowski i Maciej Żurawski.
Od tego czasu Wisła wygrała dziewięć kolejnych spotka z Górnikiem. Cztery z nich kończyły się wynikami 2:1, a najbliższy remisu był Górnik w sezonie 2001/02, kiedy gola na 2:1 strzelił w 90 minucie gry Żurawski z rzutu karnego.