300 tysięcy i mogą grać

Już dawno mecz Górnika z Wisłą nie budził takich emocji jak spotkanie, które odbędzie się jutro na Roosevelta. I nawet nie chodzi o sprawę sportową, gdzie zdecydowanym faworytem jest Wisła.
W końcu to trener Górnika, Werner Liczka, jest głównym kandydatem do przejęcia po Henryku Kasperczaki schedy w Wiśle. Zaraz po rundzie jesiennej. - My w tej chwili mamy trenera i dwa dni przed meczem nie będę myślał o tym, co wydarzy się w grudniu - uważa prezes Górnika, Zbigniew Koźmiński. - Mamy dziesięć punktów, a założone minimum na rundę jesienną to szesnaście "oczek". Trzeba dwa meczem wygrać, bo inaczej wiosna będzie bardzo ciężka.
Za ewentualne "wypuszczenie" Liczki Górnik nie dostanie złotówki, jednak na jego przejściu na pewno nie straci. W planie jest wypożyczenie kolejnych graczy Wisły, a nie można wykluczyć, że Czech zabrałby ze sobą któregoś z obrońców Górnika. Może to być Michał Karwan, może Brazylijczyk Hernani, już oglądany przez wysłanników Udinese. Tylko żeby sprzedać środkowego obrońcę, zabrzanie powinni mieć bardziej bezpieczną sytuację w tabeli. Kasa jednak jest równie potrzebna jak punkty, a prezes Cupiał płaci gotówką.
Górnik po meczu z Wisłą gra z Polonią na wyjeździe i z GKS w Zabrzu. I to ostatnie spotkanie wydaje się dla zabrzan najważniejsze. W wypadku Wisły jest podobnie, bowiem w ostatniej kolejce gra na wyjeździe z Groclinem. To na dziś jedyny rywal "Białej gwiazdy" w walce o tytuł. - Po drodze chcemy zagarnąć komplet punktów, by w Grodzisku mieć nad Groclinem przewagę, która oczywiście powiększymy - twierdzi Marcin Kuźba, który ligową karierę zaczynał na Roosevelta i lubi strzelać bramki w meczach Górnika z Wisłą. Jako zawodnik klubu z Zabrza trzy razy pokonał swego czasy bramkarza Wisły. Dwa lata temu przyjechał z Wisłą na Roosevelta i zdobył dwa gole. Czy jutro zagra? Wydaje się, że pozycja duet Frankowski - Żurawski jest na dzień dzisiejszy niepodważalna.
Kontrakt Kuźby to niewiele mniej pieniędzy niż Marek Koźmiński przeznaczył w budżecie na wszystkie apanaże graczy Górnika. Maciej Żurawski - 220 tysięcy euro za rok gry - zarabia podobnie. W Zabrzu nie ma kontraktu wyższego niż 150 tysięcy złotych na sezon, a i to dotyczy tylko kilku piłkarzy. - Na więcej nas nie stać. Oczywiście pieniądze nie grają, ale trudno tego nie brać pod uwagę - dodaje prezes Górnika. Dodajmy, że budżet Wisły wynosi 30 milionów złotych. W Zabrzu jest problem dobić do 4 milionów.
Z pewnością dodatkowym smaczkiem byłaby gra przeciwko Wiśle trzech piłkarzy wypożyczonych latem z Krakowa do Zabrza. Niestety, Wisła od kilku lat nie pozwala, by tacy gracze wchodzili przeciwko niej na boisko. - To nie jest tak. Wypożyczamy ich za darmo, a jak ktoś chce, by ci piłkarze grali, to musi nam zapłacić - przekonuje Henryk Kasperczak.
Ile? Niemało, jak na jedno spotkanie. - Mamy trzech piłkarzy i za każdego musielibyśmy zapłacić Wiśle 100 tysięcy złotych. Razem - 300 tysięcy. Na pewno tego nie zrobimy - zapewnia Zbigniew Koźmiński, który swego czasu był prezesem Wisły i... - Za moich czasów tego nie było. Przecież to bzdura. Dla dobra Wisły byłoby sprawdzić swoich piłkarzy w najtrudniejszym meczu roku. Wtedy naprawdę widać, ile są warci. Klub chce podbić Europę, a obawia się 20-latka? Przecież ci chłopcy potrzebują takich spotkań jak najwięcej. Pomysł urodził się, kiedy Jop i Sosin "załatwili" Wisłę, grając w innych klubach. Podpisaliśmy umowę, nie robimy z tego afery, ale moim zdaniem pomysł jest niepoważny.
Górnik prawdopodobnie zagra jednym wysuniętym napastnikiem, na prawej obronie - pod nieobecność Kuzery i Felipe, pewnie wyjdzie Paweł Wojciechowski, a w bramce stanie 17-letni Bartosz Białkowski. W piłce czasami cuda się zdarzają...

źródło: Sport
nadesłał: PiotreKSGRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online