Andraszak: W szatni czuję się stary

Rozmowa z Rafałem Andraszakiem, napastnikiem Górnika Zabrze » W meczu z Wisłą Płock zadebiutował pan w barwach Górnika w lidze, ale gola nie udało się strzelić...
- Koledzy przedrzeźniają mnie do teraz. Zmarnowałem świetną okazję. Główkowałem stojąc 6 metrów od bramki, ale nawet w nią nie trafiłem. Byłem zły na siebie, zazwyczaj strzelałem gole w takich sytuacjach. Może za bardzo chciałem... 

» Znów po dłuższej przerwie chce pan przypomnieć się w I lidze?
- Marzyłem, by coś udowodnić panu Jabłońskiemu, obecnemu trenerowi Wisły Płock. Gdy on przyszedł do Amiki Wronki, ja straciłem nie tylko miejsce w składzie, ale nawet na ławce rezerwowych. Odsunął mnie zupełnie, stawiał na swoich ludzi. Ja byłem po kontuzji i grałem w rezerwach. To był trudny dla mnie okres. Teraz liczę, że będę miał okazję przypomnieć się w meczu z Amiką, już za dwa tygodnie.

» W drużynie z Wronek grał pan u Stefana Majewskiego. Pod koniec ubiegłego sezonu piłkarze się mu postawili. Rzeczywiście jest aż taki zły?
- Ja akurat dobrze wspominam współpracę z nim. Potrafiliśmy się dogadać. Potem jednak złapałem kontuzję, która wyeliminowała mnie z gry na jakiś czas.

» W gliwickim Piaście uchodził pan nawet za gwiazdę. Jak przyjęto pana rozstanie z klubem?
- Mam sygnały, że kibice Piasta nie są zadowoleni z mojego przejścia do Górnika. Ale myślę, że docenią to, że coś dla nich zrobiłem - w trzeciej lidze strzeliłem 12 goli i siedem w drugiej. W Gliwicach czułem się znakomicie, ludzie byli dla mnie bardzo gościnni, wspierali na duchu, gdy nie grałem z powodu kontuzji. Wciąż mieszkam tam z żoną.

» Ma pan dopiero 26 lat, ale w Górniku jest jednym z bardziej doświadczonych piłkarzy... - Faktycznie, w przeciwieństwie do większości kolegów mam już swoje lata. W szatni czuję się jak stary wyga. Od niektórych jestem przecież starszy nawet o dziewięć lat.

» Jak się pracuje pod okiem Wernera Liczki?
- Pierwsze dwa tygodnie przygotowań były bardzo ciężkie. Nie grałem pod koniec poprzedniego sezonu z powodu kontuzji łokcia i nie byłem przygotowany na wysiłek, który mnie czekał. Ale Liczka potrafi nas przekonać, jest świetnym psychologiem. W szatni nikt nie podważa jego kompetencji, a różnie z tym bywa w klubach. Jak trzeba, potrafi ochrzanić, ale też wyczuwa nasze emocje. Po meczu w Płocku zapytał mnie dlaczego było tak nerwowo, podpowiedział, że muszę uwierzyć w swoje umiejętności. Cenię go jako trenera, szanuję jako człowieka.

» W sobotę gracie pierwszy mecz przed własną publicznością z Pogonią Szczecin. Trzeba zacząć strzelać gole...
- Na pewno będą roszady w składzie, zadecydują ostatnie treningi. Może trener da mi szansę z przodu? W Płocku grałem na lewej pomocy, ale w sparingu z Sigmą Ołomuniec zagrałem w ataku i wypracowałem dwa gole. Jako napastnik lepiej się czuję. Oczywiście, trener ma prawo ustawić nas na boisku tam, gdzie uważa za słuszne.

» Liczka ma spore pole manewru jeżeli chodzi o napastników. Nie boi się pan, że może stracić miejsce w składzie?
- Widzę, że z tygodnia na tydzień trzeba będzie coraz bardziej pracować na swoją opinię, udowadniać swoją wartość w każdym meczu. Chciałbym grać coraz lepiej i wierzę, że trener doceni moje umiejętności. Liczę, że będę trafiał. Bo nic tak nie cieszy napastnika jak to, gdy piłka wpada do sieci.

Sylwetka
Rafał Andraszak urodził się 26 lutego 1978 roku w Słupsku. Jest wychowankiem Jantara Ustka. W ekstraklasie zadebiutował wiosną 1997 roku w barwach Amiki Wronki jako 19-latek. W I lidze rozegrał 17 spotkań, strzelił jednego gola, zdobył Puchar Polski i Superpuchar (2000). Latem 2002 roku rozstał się z ?kuchennymi?. Po krótkim epizodzie w Polonii Bydgoszcz trafił do Piasta Gliwice wydatnie pomagając mu w awansie do II ligi. Właściciel Górnika Marek Koźmiński chciał go ściągnąć już zimą br., ale piłkarz do Zabrza trafił dopiero latem jako wolny zawodnik.

Rozmawiał: Tomasz Mucha / Trybuna Śląska

źródło: Trybuna ŚląskaRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online