Forum
 

Ze Sparty do Górnika bliżej - trzeba tylko chcieć

W latach siedemdziesiątych minionego wieku Sparta Zabrze była satelickim klubem Górnika Zabrze. Najzdolniejsi jej piłkarze trafiali do możnego sąsiada zza miedzy i nie było w zasadzie dyskusji. Wystarczy wspomnieć choćby takich wychowanków Sparty, jak Jerzy Gorgoń, Ryszard Cyroń. Ta dwójka zrobiła wielką karierę w Górniku. Gorgoń trafił do reprezentacji Polski, w której był kluczową postacią w okresie największej jej świetności. Zdobył przecież złoty medal na olimpiadzie w Monachium w 1974 roku, srebrny na igrzyskach w Montrealu (1976) i trzecie miejsce na mistrzostwach świata w Republice Federalnej Niemiec w 1974 roku.

Współpraca między wspominanymi klubami istniała niejako z konieczności, bo oba należały do górnictwa, a na dodatek były w jednym zjednoczeniu. Czasy się zmieniły. Dziś nikt nikogo nie może do niczego zmuszać. Tym bardziej na uwagę zasługuje fakt, że Sparta i Górnik nadal ze sobą współpracują. Na początku bieżącego roku z Mikulczyc na stadion przy ulicy Roosevelta trafił utalentowany pomocnik 18-letni Rafał Jabłoński. Najpierw trenował pod okiem Waldemara Fornalika, a potem bacznie przyglądał mu się Werner Liczka. Rafał z niecierpliwością czekał na debiut w ekstraklasie i wreszcie dane mu było dostąpić tego zaszczytu. Stało się to w ostatnim meczu minionego sezonu w Warszawie, gdzie Górnik grał z tamtejszą Polonią. Na razie Jabłoński pozostanie w Górniku do końca bieżącego roku, bo do tego czasu został wypożyczony ze Sparty. Obecnie kolejnych dwóch zawodników z Mikulczyc trenuje z pierwszym zespołem Górnika. Są to 22-letni pomocnik Sławomir Andrzejaszek i 20-letni napastnik Karol Kajda. Obaj w minionym sezonie byli czołowymi piłkarzami Sparty w rozgrywkach ligi okręgowej. Są bardzo utalentowani i ambitni. Oby wykorzystali szansę, jaka się przed nimi otworzyła.

źródło: Dziennik Zachodni
nadesłał: kristarRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2018 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online