Najpierw reprezentacja, potem Górnik

Z 34-letnim Krzysztofem Bukalskim miałem na początku naszej rozmowy w kawiarni zabrzańskiego Górnika krótką sprzeczkę, potraktowaną przez nas obu na wesoło. - Pochodzisz z Nowej Huty? - Wcale nie, bo urodziłem się w Krakowie, a konkretnie w dzielnicy tego miasta, jaką jest Nowa Huta. Nie potrafię zrozumieć dlaczego wciąż przeciwstawia się te dwie nazwy. Kraków przecież składa się z kilku dzielnic, a jedną z nich jest Nowa Huta. 

Skusiła go Wanda
Jak każdy mały chłopak grał w piłkę na podwórku przed blokiem. Chodził też na mecze piłkarzy Wandy Kraków. Jego pierwszym trenerem był Marian Pomorski, znakomity szkoleniowiec, który odkrył i oszlifował talent Andrzeja Iwana. Pomorskiemu, Krzysztof zawdzięcza spore umiejętności techniczne. W tym klubie trenował razem z Mirosławem Waligórą, późniejszym królem strzelców ekstraklasy w 1992 roku (był wtedy zawodnikiem Hutnika Kraków i razem z Jerzym Podbrożnym z Lecha Poznań zdobyli po 20 bramek).

Do Hutnika za korkotrampki
W Wandzie Krzysztof robił szybko postępy. Nic dziwnego, że zainteresowali się nim działacze możnego wówczas Hutnika Kraków. Bukalski przeszedł na Suche Stawy (siedziba Hutnika) za korkotrampki. Razem z nim trafił tam Waligóra. W 1985 roku z trampkarzami Hutnika zdobył srebrny medal na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Mielcu. W finale jego drużyna przegrała z Rakowem Częstochowa, w której występowali późniejsi znani piłkarze Jerzy Brzęczek i Krzysztof Kołaczyk. Z juniorami Hutnika wywalczył także trzy razy wicemistrzostwo Polski. Rok później zadebiutował w drugiej lidze, oczywście w barwach Hutnika, a było to w meczu z Igloopolem Dębica w Krakowie.

Na szerokie wody ligowe wypłynął dzięki trenerowi Lesławowi Ćmikiewiczowi, który poświęcał mu sporo czasu i urządzał z nim indywidualne treningi. W Hutniku spędził 10 lat. Największym jego osiągnięciem w tym klubie było wywalczenie trzeciego miejsca w 1996 roku i występ w Pucharze UEFA. To był świetny dla niego sezon. Jako pomocnik zdobył jedenaście bramek.

Przeprowadzka za granicę
Dobra gra Bukalskiego zwróciła na niego uwagę zagranicznych menedżerów. W 1996 roku trafił do zespołu beniaminka belgijskiej ekstraklasy KRC Genk i wywalczył z nim siódme miejsce w tabeli. W następnym sezonie drużyna ta zdobyła wicemistrzostwo kraju i wywalczyła Puchar Belgii. Pobyt w tym mieście wspomina bardzo miło. - Życie w Genk płynie spokojnie. Ludzie są wobec siebie życzliwi. Starałem się nauczyć języka niderlandzkiego. Szło mi nawet nieźle. Po pewnym czasie wszystko rozumiałem. Gorzej było z mową, ale jakoś się porozumiewałem - wspomina Bukalski. W Genk Krzysztof był ze swoją rodziną, więc nie czuł się samotnie. W Belgii przebywał półtora roku.

Oferta Wisły Kraków
W styczniu 1998 roku wrócił do Krakowa. Otrzymał propozycję gry w Wiśle Kraków, której trenerem był wówczas Wojciech Łazarek. Szło mu tam dobrze, ale po odniesieniu kontuzji musiał pauzować. W drugiej połowie 2000 roku został na rok wypożyczony do GKS Katowice. Potem wrócił na sześć miesięcy do Białej Gwiazdy. Kolejnym jego klubem był włoski US Fiorenzuola występujący w serie C. W tym uroczym miasteczku koło Padwy, Bukalski spędził kilka miesięcy. Potem jeszcze przez rok grał w pierwszoligowej drużynie cypryjskiej AS Nea Salamina. W lipcu ubiegłego roku mając w ręku swoją zawodniczą kartę otrzymał propozycję prezesa Górnika Zbigniewa Koźmińskiego i od tej pory gra w drużynie czternastokrotnego mistrza Polski.

W biało-czerwonych barwach
Bukalski 17 razy wystąpił w pierwszej reprezentacji Polski. Zdobył w niej dwa gole. Zadebiutował w 1994 roku w meczu z Litwą w Ostrowcu Świętokrzyskim, wygranym przez Polaków 4: 1. Wpuścił go na boisko w drugiej połowie trener Henryk Apostel. Krzysztof zaliczył asystę przy bramce zdobytej przez Waldemara Jaskulskiego. Potem występował w pamiętnych meczach eliminacyjnych mistrzostw Europy 1996. Trener Apostel w szczególny sposób upodobał sobie Zabrze. Na stadionie Górnika Bukalski grał przeciwko Rumunii 0:0, Francji 0:0, Izraelowi 4:3 i Słowacji 5:1.

Najbardziej z tego okresu zapamiętał jednak mecz w Paryżu w Parku Książąt z Francją. Polacy do 86. minuty prowadzili 1:0. Nasz bramkarz Andrzej Woźniak obronił rzut karny. Spisywał się znakomicie. Skapitulował dopiero po strzale Djorkaefa. Obdarzył go też zaufaniem trener Antoni Piechniczek, który prowadził reprezentację Polski w elimiancjach MŚ 1998. Zagrał najpierw w towarzyskim meczu z Rosją w Moskwie. Potem na Stadionie Śląskim walczył o punkty z Anglią w przegranym 0:2 meczu. Do kadry na ostatnie eliminacyjne spotkanie tego cyklu z Gruzją w Katowicach powołał go trener Krzysztof Pawlak. Polacy wygrali 4:1. Krzysztof grał też w reprezentacji Janusza Wójcika.

Sentyment pozostał
Wdzięczny jestem prezesowi Koźmiskiemu, że mi zaufał i sprowadził do Zabrza. Górnik to drużyna z olbrzymimi tradycjami. Cieszę się, że mogę występować w zespole, w którym grało wielu znakomitych piłkarzy - powiedział Bukalski. Z drużyną czternastokrotnego mistrza Polski podpisał kontrakt do czerwca 2004 roku. Chciałby tu zostać na dłużej. Twierdzi, że w Zabrzu powstaje ciekawa drużyna.

- W drużynie jest kilku młodych bardzo utalentowanych zawodników. Sądzę, że już wkrótce wkomponują się w zespół i wtedy Górnik może być trudnym rywalem dla każdego - zapewnił Krzysztof. Mieszka obecnie w Krakowie. Do Zabrza dojeżdża samochodem na treningi i mecze. Kiedy zajęcia trwają dłużej wtedy zostaje w tym mieście i nocuje w klubowym mieszkaniu.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online