Forum
 

Koźmiński: Liga pod nazwą...

Rozmowa ze Zbigniewem Koźmińskim, prezesem Górnika i Piłkarskiej Ligi Polskiej.
» Liga wciąż nie ma tytularnego sponsora. Jest jeszcze jakaś szansa na jego pozyskanie?
- Ekonomiczna sytuacja w kraju jest taka, że żadna firma nie chce wziąć na siebie ciężaru łożenia na ligę kwoty trzech milionów euro rocznie. Dlatego zdecydowaliśmy się, wspólnie z firmą Sportfive, która pomaga nam w szukaniu sponsorów, na zaoferowanie trzech pakietów. 
» Co to oznacza?
- Że nie będzie jednego wyłącznego sponsora ligi. Będzie sponsor główny i dwóch sponsorów pomocniczych. Oni w sumie razem wyłożą oczekiwaną przez nas sumę.

» Kiedy to nastąpi?
- W lipcu podpiszemy umowy. W sezonie 2004/2005 ekstraklasa wystartuje pod nową nazwą.

» Wiadomo już jaką?
- Sprawa jest dopinana, ale nie mogę zdradzić szczegółów.

» Czym kierowana przez pana organizacja zajmować się będzie jeszcze tej wiosny?
- Priorytetem jest sfinalizowanie umowy o przejęciu przez nas rozgrywek I i II ligi. Cały czas pracujemy w komisji wspólnej PLP i PZPN. W czerwcu powinniśmy złożyć podpisy pod stosownym dokumentem. Rok później, gdy wygaśnie umowa na telewizyjne transmisje z Canal+, PLP przejmie prowadzenie rozgrywek.

» No właśnie. Wielu kibiców, którzy nie mogą oglądać choćby fragmentów ligowych spotkań w telewizji, oburzonych jest tym monopolem. Jak PLP zamierza w przyszłości rozwiązać tę sprawę?
- Po wejściu do Unii Europejskiej takiego monopolu już nie będzie, bo zabrania tego unijne prawo. W kwestii telewizyjnych relacji mamy już opracowane trzy pakiety, które chcemy zaproponować nadawcom. Będą one wystawione na przetarg. Jeden z nich będzie obejmował transmisje bezpośrednie, drugi - transmisje z poślizgiem, a trzeci - magazyn ligowy ze skrótami meczów.

» Rok temu, z powodu fatalnego stanu murawy, krakowska Wisła nie mogła grać z Lazio, teraz z tego samego powodu ligowa inauguracja została opóźniona w Zabrzu. Czy PLP ma pomysł na poprawę jakości polskich boisk?
- Wystąpiliśmy już z odpowiednim projektem, żeby w procesie licencyjnym zawrzeć także punkt dotyczący obowiązku posiadania podgrzewanej murawy. To powinien być standard, tak jak jest nim już sztuczne oświetlenie.

» Ale ile klubów na to stać?
- Zgadza się, niewiele. Dlatego ten przepis mógłby być wcielony w życie mniej więcej za dwa lata, bo koszt instalacji odpowiedniej aparatury jest niebagatelny. Same kluby, tak jak Górnik, nie poradzą z tym sobie i potrzebują pomocy choćby władz samorządowych, które często są właścicielami obiektów. Chcemy też wesprzeć kluby w łagodzeniu napięć z urzędami skarbowymi. Pieniądze, które teraz płacone są fiskusowi, mogłyby iść na rozwój bazy szkoleniowej - od tego przecież bardziej zależy rozwój piłkarskiej młodzieży, czyli poziom polskiego futbolu.

Rozmawiał Tomasz Mucha

źródło: Trybuna ŚląskaRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2018 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online