Forum
 

Michał Probierz na dobre i złe związał się z Górnikiem

Dawno minęły już czasy, kiedy piłkarze przywiązywali się do jednego klubu. Wyjątkiem w tym względzie jest 31-letni Michał Probierz. Przyszedł do Górnika Zabrze w 1997 roku. Z zespołu, z którym zaczynał grać, pozostał tylko on. Można go bez cienia przesady nazwać ostatnim Mohikaninem czternastokrotnego mistrza Polski. 
Pomogły łzy
Do dziś mieszka w dzielnicy Bytomia Łagiewniki. W tamtejszym klubie ŁTS zaczął swoją piłkarską karierę. Miał dziewięć lat, kiedy po raz pierwszy zjawił się na miejscowym stadionie. Mały, drobny chłopak nie wzbudził większego zainteresowania trenerów.
- Wziąłem ich na litość. Zacząłem płakać, że bardzo chcę grać w piłkę. Pomogło. Moim pierwszym trenerem był Marian Twardoch - mówi Michał.
W ten sposób dostał się do drużyny trampkarzy ŁTS. Dwa lata później przeniósł się do Rozbarku Bytom. Tam dostał się do drużyny prowadzonej przez trenera Janusza Dramskiego.
- Po pewnym czasie trener Dramski powiedział mi, że mam wszelkie dane ku temu, aby kiedyś grać w pierwszej lidze i on wierzy, że tak się stanie. Do dziś jestem mu wdzięczny za to, że wlał we mnie nadzieję, bo to skłoniło mnie do wytężonej pracy - wspomina Probierz.

Do Gwarka marsz
Mając 15 lat pomyślnie przeszedł testy w Gwarku Zabrze i rozpoczął nowy etap piłkarskiej edukacji. Wstawał o godzinie 4.30, aby na 7.30 zdążyć z Łagiewnik do Zabrza na pierwszy trening. Potem udawał się z kolegami do szkoły. Po południu był drugi trening. Do domu wracał po 19. Wytrzymał rok. Kiedy został uczniem drugiej klasy technikum przeniósł się do słynnego internatu Gwarka przy ulicy Opolskiej w Zabrzu.
Tam dostał się pod opiekuńcze skrzydła niezapomnianego Jana "Bolka" Niesyty. Ten wspaniały wychowawca, współtwórca Gwarka, wywarł ogromny wpływ nie tylko na Michała, ale na wszystkich zawodników tego klubu. - Pan "Bolek" robił nam tak zwane "nakrętki". Były to spotkania, podczas których uczył nas po prostu, jak godnie żyć. Teraz z perspektywy czasu wiem, jakie to było ważne, przedtem nie zawsze zdawałem sobie sprawę, aż przekonałem się na własnej skórze - zapewnia Michał. W Gwarku trenował pod kierunkiem Zbigniewa Mazurkiewicza i Jana Kowalskiego. Jego kolegami z drużyny byli między innymi Krzysztof Sadzawicki, Jacek Pieniążek, Robert Piekarski. W tym okresie miał też przygodę, do której niechętnie wraca. Otóż za namową jednego z menedżerów pojechał do Belgii, a konkretnie do Tielen, gdzie miał grać i szlifować swój talent. Wsiadł więc do pociągu i udał się do Kassel w Niemczech. Na dworcu zatrzymała go policja. Jeden dzień spędził w areszcie, bo w kraju naszych sąsiadów przebywał nielegalnie. Na szczęście wszystko szybko się wyjaśniło. Wrócił skruszony do Gwarka. Tam pomocną dłoń wyciągnęli do niego Jan Kowalski i obecny prezes klubu Marian Ryndak.

Chwilowa emigracja
W maju 1990 roku przeszedł do Ruchu Chorzów. Tam grał do 1993 roku. Trenerami "Niebieskich" byli wówczas Albin Wira i Jerzy Wyrobek. W tym zasłużonym klubie, spisywał się zupełnie nieźle. Zwrócił więc na siebie uwagę menedżerów. W 1993 roku po raz drugi, tym razem już zupełnie legalnie pojechał do Niemiec do drugoligowego klubu Bayer 05 Uerdingen. Po pół roku grał w tej drużynie w drugiej lidze. Potem kiedy zespół ten awansował do Bundesligi zaliczył w niej trzy mecze. W 1995 roku z Uerdingen przeniósł się do drugoligowej drużyny Wattenscheid 09. Tam przez dwa lata występował w podstawowym składzie. Rozegrał w niej 60 spotkań.

Wzloty albo upadki
W 1997 roku Stanisław Oślizło dowiedział się, że Probierz wyraził chęć gry w Górniku. Powiedział o tym ówczesnemu trenerowi zabrzan Janowi Kowalskiemu. Obaj pojechali do Niemiec i dobili targu z Michałem. Pomógł im w tym też działacz Górnika Herbert Górecko. W tym roku minie więc siedem lat, jak Probierz związał się z klubem czternastokrotnego mistrza Polski. Przez długi czas był kapitanem drużyny. Michał słynie z tego, że nie lubi niczego owijać w bawełnę. Mówi, że w Górniku przeżył wzloty i upadki, ale chce do końca kariery grać w tym klubie. Na razie podpisał kontrakt na dwa i pół roku. Wspomina, że najtrudniej w Górniku było w sezonie 2000/2001. Wtedy odszedł z niego Stanisław Płoskoń. Nie było pieniędzy, ani sponsorów. Drużynie groził spadek do drugiej ligi, a klubowi nawet rozwiązanie. Wtedy piłkarze i ówczesny prezes Jacek Jasiewicz oraz dyrektor Jerzy Frenkiel wspólnymi siłami uratowali klub. Michał na pamiątkę schował też święty obrazek od kapelana Górnika księdza Bogdana Rydygera, który podtrzymywał drużynę na duchu i starał się być z nią w trudnych chwilach.
Pisząc o piłkarskiej karierze Probierza, trzeba wspomnieć o tym, że wystąpił w 100 meczach reprezentacji Polski juniorów różnych kategorii wiekowych, a także w młodzieżowej drużynie Polski.

Trenerskie przymiarki
Z tego okresu mile wspomina trenerów Jana Pieszkę i Janusza Stasiaka. Grał nawet jeden raz w zespole olimpijskim prowadzonym przez trenera Janusza Wójcika, a było to w meczu z Walią. Do pełni szczęścia zabrakło mu gry w narodowej drużynie seniorów. - Może to, że występowałem przez pewien czas w Niemczech, spowodowało, że zniknąłem z orbity selekcjonerów. Potem jakoś nikt mnie nie zauważał. Nie miałem o to pretensji. Znałem swoje miejsce w szyku. Dzisiaj już o tym nie myślę - przekonuje Michał.
Swoje bogate doświadczenie zawodnicze, chce spożytkować w pracy trenerskiej. Grając w Niemczech zdobył licencję B. Po powrocie do Polski zapisał się do szkoły trenerskiej w Warszawie. Po jej ukończeniu został szkoleniowcem drugiej klasy. W przyszłym roku zamierza zdobyć uprawnienia trenera I klasy. Z powodzeniem prowadzi w Górniku drużyny trampkarzy. One stanowią dla niego swoisty poligon doświadczalny.
W minionym sezonie wchodził w skład sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny. Teraz ta współpraca jest trochę luźniejsza. Michał według trenera Waldemara Fornalika powinien teraz przede wszystkim skupić się na grze, choć może pomagać także w pracy szkoleniowej. Prowadzi teraz zajęcia z grupą obcokrajowców. Piłka pochłania Probierzowi wiele czasu.
W wolnych chwilach lubi pójść do kina, albo do teatru. Jest fanem irlandzkiej muzyki. Jeździ samochodem audi 100.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2018 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online