Forum
 

Górnik zmienia właściciela

Dziś u notariusza ma dojść do podpisania dokumentów, na podstawie których 52 procent akcji spółki Górnika Zabrze SSA zostanie przejętych przez Marka Koźmińskiego. Miasto przejmie 34 procent akcji. Do tej pory posiadało tylko cztery procent.
- Rodziło się to w wielkich bólach, ale układ jest zdrowy. Był moment, kiedy wszystko wydawało się być w dużej rozsypce. Na szczęście w piątek udało się doprowadzić sprawę do końca - powiedział nam jeden z przedstawicieli odchodzącego do historii zarządu spółki.  - Przed Górnikiem jest szansa. Dobrze, że w układzie tak znaczącą rolę odgrywa gmina. Może uda się poprawić stosunki z Gwarkiem. Jest w interesie wszystkich, by najlepsi piłkarze, myślę o Bandrowskim, Piszczelu i Magierze zostali w Górniku. Trzeba przy tym uszanować wysiłek ludzi Gwarka. Sposób załatwienia tej sprawy będzie pewnym sprawdzianem dla nowych władz Górnika - dodał, prosząc o anonimowość nasz rozmówca. - Praktycznie mój czas w Górniku Zabrze dobiegł już końca.

Czy Mariusz Magiera, obrońca świeżo upieczonego mistrza Polski juniorów Gwarka Zabrze i najlepszy zawodnik finałowego turnieju w Łodzi faktycznie trafi do Górnika? Piszczek jeszcze rok może grać w Gwarku. Jeszcze kilka lat temu byłoby to oczywiste. W końcu tą drogą poszli: Marcin Kuźba, Mieczysław Agafon i przede wszystkim Kamil Kosowski. Problem w tym, że dziś Górnika i Gwarka nie łączą żadne formalne więzy, a jeszcze kilka tygodni temu Górnikowi groziło wstrzymanie transzy z Canal+. Gwarek domagał się zaległych pieniędzy za transfery wspomnianych Kuźbę i Kosowskiego. Ostatecznie strony podpisały ugodę, a płatności przesunięto na późniejszy termin. panujące jednak między klubami stosunki łagodnie można nazwać chłodnymi. Tymczasem o Magierę pytała się krakowska Wisła, Amica i Szczakowianka. Oferta z Wronek jest ponoć najciekawsza. - Nie jest tak, że Gwarek postawił warunki, których Górnik nie może zaakceptować. Żadnych warunków nie było, bo też nikt z nami się w tej sprawie nie rozmawiał. Górnik oficjalnie nie siadł do żadnych rozmów. Chcemy za Magierę pieniądze, bo z czegoś klub musi żyć. ale nie twierdzę, że już dziś. Są raty i inne formy płatności - powiedział nam prezes Gwarka Marian Ryndak.

Co o tym sądzą na Roosevelta? - Wstępnie usłyszeliśmy kwotę jaką Gwarek chce za Magierę. To było 200 tysięcy złotych. Ile tego lata było gotówkowych transferów w lidze ? Ledwie kilka na bardzo niskie kwoty. Do Wisły sprzedaliśmy ligowego bramkarza Michała Wróbla. Za mniejszą kwotę. Do Katowic Stanisława Wróbla, który w lidze gra od wielu lat i ma medal za trzecie miejsce w lidze. Za dużo mniejsze pieniądze. Uważam, że Magiera miałby w Górniku wielką szansę szybkiego debiutu w lidze. Jest zdolnym piłkarzem, ale przecież z seniorami, jeszcze nie grał. To najlepsza promocja dla piłkarza o dla Gwarka. W umowie zawarlibyśmy punkt o odpowiednim procencie w wypadku transferu do innego klubu. Magiera został wychowany w Gwarku za zabrzańskie pieniądze. Przecież to gmina w dużym stopniu finansuje klub, a przy całym szacunku, co Zabrze ma w kraju do zaoferowania prócz Górnika ? - twierdzi prezes Zbigniew Koźmiński.

Jan Kowalski związany był z Górnikiem blisko czterdzieści lat. Jako piłkarz, trener i działacz. - Nigdy nie było żadnych nieporozumień na linii Górnik - Gwarek. Dziś są, ale nie z naszej winy. O Magierze rozmawialiśmy luźno z Górnikiem kilka tygodni temu. Bez zobowiązań. Decyzje musi podjąć zarząd Gwarka i zapraszamy Górnika do rozmów. W zeszłym tygodniu spotkaliśmy się z Markiem Koźmińskim, który miał zadzwonić i umówić się na rozmowy. Nie zadzwonił. Zawsze można się dogadać, tylko trzeba chcieć. Trudno oddać piłkarza do Górnika za darmo. Kilka lat temu pomagał nam finansowo, dziś nie możemy doczekać się spłat zadłużenia. Gwarek to inny klub, który musi mieć środki finansowe. Górnik jest dziś klubem prywatnym, spółką akcyjną. Poszliśmy im na rękę przesuwając terminy spłat długu, które sami podpisali. Przecież nie przywieziemy im piłkarza na stadion. Czekamy na kontakt, siądziemy do stołu i myślę, że możemy się dogadać - uważa Kowalski.
Marek Koźmiński od dłuższego czasu twierdzi, że skoro miasto w dłużej mierze finansuje Gwarka, a ma zostać udziałowcem spółki Górnik SSA (prawdopodobnie stanie się to dziś) to czymś naturalnym jest wzięcie przez gminę na siebie ostatecznego rozwiązania tego problemu.

A Mariusz Magiera? Po sezonie przebywa na wakacjach. W Łodzi po wrażeniem jego gry był Włodzimierz Smolarek, prowadzący grupy młodzieżowe w Feyenoordzie. Telefony do Gwarka dzwonią, choć żadnych konkretów na razie nie ma. - Myślę, że znajdzie klub i chciałbym jako człowiek związany z Górnikiem, by trafił na Roosevelta. Musi być jednak wola z dwóch stron - dodaje Kowalski.

źródło: Sport
nadesłał: PiotreKSGRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2019 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online