Dwa lata temu Górnik zaczął rok równie źle jak obecnie

W 2014 roku na pierwszą wygraną Górnik Zabrze czekał do meczu z Ruchem.
Okazuje się, że beznadziejny pierwszy mecz na rozpoczęcie roku w wykonaniu Górnika to nic nowego. Zaledwie dwa lata temu zabrzanie prowadzeni przez Ryszarda Wieczorka pojechali do Lubina i było - choć trudno w to uwierzyć - jeszcze gorzej niż w Krakowie. Gospodarze już w 21 minucie prowadzili 3:0 i takim wynikiem skończył się mecz. Jakby problemów było mało, pięć minut później zszedł z boiska kontuzjowany Błażej Augustyn. Środkowy defensor wypadł ze składu na wiele tygodni. Po meczu z Lubinem zabrzanie gościli na Roosevelta Legię i przegrali... 0:3. Jeżeli gdzieś marzą, by taki scenariusz się powtórzył, to na pewno przy Cichej w Chorzowie.
Jak jednak wynika z poniższego zestawienia, do soboty była to jedyna przegrana Górnika w pierwszym meczu roku od 2008 roku, kiedy zabrzanie przegrali z Lechem Poznań. W następnej kolejce tamtych rozgrywek zabrzanie grali dziś już „legendarny” mecz z Ruchem na Stadionie Śląskim, kiedy po kilku dekadach pobito rekord frekwencji w ekstraklasie. Wygrane przez Ruch derby (3:2) obejrzało około 44 tysiące kibiców.
Ostatni raz zabrzanie wygrali pierwszy mecz w 2013 roku. Wtedy po golu Tomasza Zahorskiego ograli Piast Gliwice 1:0. Wracając do wspomnianej klęski w Lubinie, Górnik czekał wtedy na wygraną dopiero do meczu z... Ruchem na własnym boisku, ale było to już podziale ligi na dwie grupy. W sezonie zasadniczym Górnik nie wygrał do 30 kolejki żadnego meczu! Gdyby teraz miał się powtórzyć taki scenariusz, to drużyna Leszka Ojrzyńskiego byłaby pewnym kandydatem do spadku z ligi.

2008: Górnik – Lech 0:1
2009: Ruch – Górnik 0:1 (0:0): Banaś
2010: GKS Katowice – Górnik 0:0 (I liga)
2011: Polonia – Górnik 0:0
2012: Górnik – Legia 2:0 (1:0): Nakoulma, Magiera
2013: Górnik – Piast 1:0 (1:0): Zahorski
2014: Zagłębie – Górnik 3:0 (3:0)
2015: Górnik – Korona 1:1 (0:0): Skrzypczak