W sobotę Torcida Cup 2015

W sobotę na sztucznym boisku Walki Makoszowy (ul. Jaskółcza 40) odbędzie się Torcida Cup 2015 im. Jana "Bolka" Niesyto. Ten kultowy turniej kibiców Górnika Zabrze, którzy rokrocznie na sportowo czczą pamięć niezapomnianego działacza i rzecznika klubu rozpocznie się o godz. 13:00.
Tym razem w imprezie wystartuje osiem drużyn, w tym trzy ekipy zagraniczne.  Oto uczestnicy Torcida Cup 2015 im. Jana "Bolka" Niesyto: Torcida, UGZ, Wisłoka Dębica, ROW Rybnik, GKS Katowice, Schalke 04 Gelsenkirchen (Niemcy), Banik Ostrava (Czechy) oraz Hajduk Split (Chorwacja). Patronat medialny nad imprezą objęły Nowiny Zabrzańskie.

Grupa A
Torcida Górnik
Hajduk Split
Banik Ostrava
Petrochemia Płock
ROW Rybnik

Grupa B
GKS Katowice
FC Schalke 04
Wisłoka Dębica
Ultras Górnik Zabrze
Stara Gwardia

Dla każdego fana Trójkolorowych obecność na Torcida Cup 2015 to rzecz święta!

Jan "Bolek" Niesyto (14.09.1941 - 25.01.2002)
- Historia Górnika to historia mojego życia. To dzieje moich nadziei - spełnionych, niespełnionych, moich marzeń i dokonań. Bez Górnika moje życie byłoby znacznie uboższe, bardziej przyziemne, szare… - tak mówił niezapmniany "Bolek". Z zabrzańskim klubem był związany przez lata. Wszystko zaczęło się 18 marca 1956 roku. Wtedy po raz pierwszy, mając 15 lat, zawitał na stadion przy Roosevelta. Od tej pory wiedział, że zawsze już będzie kibicował Górnikowi. Nie ma się czemu dziwić, w końcu nie mógł trafić lepiej. Pierwszy mecz w ekstraklasie i od razu pierwsze derby: Górnik Zabrze - Ruch Chorzów.
Do Górnika "Bolek" trafił w 1974 roku, kiedy utworzono szkółkę piłkarską "Gwarek". Kiedy przy okazji zakładania szkółki, prezes Górnika pierwszy raz zaprosił "Bolka" do siebie, doszło do pamiętnego zakładu z Hubertem Kostką. - Dla mnie Górnik to świątynia. Pierwszy raz nie wejdę tam w butach - powiedział do byłego już wówczas bramkarza biało-niebiesko-czerwonych. - Wygłupiasz się - odparł Kostka. - Wiem, że jesteś sentymentalny, ale bez przesady… - Hubert, dla Ciebie to jest tylko klub, ale nie dla mnie - upierał się przy swoim Niesyto. - Bolek, możemy się założyć, że nie zdejmiesz butów. I Hubert przegrał zakład. "Bolek" stanął przed drzwiami, zdjął buty i dopiero wtedy przekroczył próg. W klubie zapanowała konsternacja. Widząc zdziwione miny, powiedział więc: - Panowie wszedłem do świątyni. Różnie toczyły się potem losy Górnika, ale do końca życia zdania nie zmienił.
"Bolka" zapamiętano głównie z pełnienia funkcji rzecznika prasowego. Pierwszą konferencję poprowadził w 1977 roku, po meczu z Haką Valkeakoski w Pucharze UEFA. I tak już zostało na długie, długie lata. W końcu nikt nie robił tego lepiej niż on. Dbał o etykietę. Pomagał dziennikarzom. - Na Górniku nie może być żadnego folkloru, musi być Europa w każdym calu - mawiał.
Pierwszym meczem bez "Bolka" było spotkanie z Widzewem Łódź. W roli rzecznika wystąpił Stanisław Oślizło: - Bardzo będzie nam Ciebie brakowało, Bolku - mówił. Przed pierwszym gwizdkiem sędziego minutą ciszy uczczono pamięć "Bolka", a w sali konferencyjnej zawisła biała koszulka z numerem 1 i jego imieniem.

Torcida Górnik - Stowarzyszenie Kibiców zabrzańskiego Górnika, organizator wspomnianego Turnieju, utrwala na co dzień pamięć o tym wspaniałym człowieku.

źródło: gornikzabrze.plRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online