Władysław Żmuda: Górnik jak Pomarańczowi!

- Mimo bałaganu w klubie piłkarze mają odpowiednią motywację. Dbają o to trenerzy, ale zawodnicy walczą o kontrakty - mówi były trener Władysław Jan Żmuda.
Górnik nie ma prezesa, pieniędzy, dokończonego stadionu, ale ma drużynę, która prowadzi w ekstraklasie. Czy to nie zaskakujące, pytamy trenera, który w przeszłości wygrywał ligę razem z Widzewem Łódź, Śląskiem Wrocław, ale osiągał także sukcesy na Górnym Śląsku (dwukrotnie wicemistrzostwo z Gieksą). 
- To paradoks. Niby wiele rzeczy stoi na głowie, a jednak zawodnicy potrafią się sprężyć, grać i wygrywać w dobrym stylu. Podziwiam tę drużynę. Duża w tym zasługa Roberta Warzychy i Józefa Dankowskiego. Zauważyłem, że próbują na nasz grunt przeszczepić wzorce z mistrzostw świata w Brazylii. Górnik gra systemem 3-5-2, który płynnie przechodzi w bardziej defensywne ustawienie. Rafał Kosznik i Łukasz Madej świetnie się sprawdzają na bokach. Na mundialu takim systemem grały między innymi Holandia i Kostaryka. To nie jest jednak żadna nowość, bo już w latach 80. ustawiało się czasami trzech defensorów. Preferowałem taki system w GKS Katowice. Aby jednak w ten sposób grać, trzeba mieć odpowiednich wykonawców. Warzycha ich ma - zaznacza były szkoleniowiec.
- Skąd piłkarze Górnika czerpią motywację? Dbają o to trenerzy, ale zawodnicy walczą także o dobre kontrakty. Mają świadomość, że dzięki swojej grze mogą się wypromować i podpisać lukratywną umowę. Niestety może się okazać pod koniec sierpnia, że obecnego lidera ekstraklasy opuści kilku podstawowych graczy. Mateusz Zachara i Błażej Augustyn podobno nie narzekają na brak ofert - dodaje.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online