Górnik - Legia: szlagier kolejki

Po 18 latach przerwy spotkanie dwóch wielkich polskich firm Górnika Zabrze i Legii Warszawa ponownie możemy określić jako prawdziwy hit ekstraklasy. To zasługa trenerów Adama Nawałki i Jana Urbana.
Wspólnie mają 22 tytuły mistrzowskie, 21 Pucharów Polski, sukcesy w pucharach, dziesiątki reprezentantów, z największymi w historii naszego futbolu, czyli Kazimierzem Deyną i Włodzimierzem Lubańskim. W czasach PRL rywalizowały nie tylko na boisku, ale i poza nim. Górnik kusił etatami w kopalniach i dobrymi pieniędzmi, Legia powoływała do wojska. Po 1989 roku Legia dała sobie jakoś radę, z Górnikiem było gorzej. Ostatni raz o wielkie stawki grali w 1994 roku, kiedy ścigali się o mistrzostwo. Dzisiaj, po trzech kolejkach ligowych, wspólnie z Polonią Warszawa, grają najlepszy futbol w lidze. Szkoda jedynie, że z racji budowy nowego stadionu niedzielny mecz obejrzy z trybun zaledwie 3 tysiące widzów.
Dotychczasowa forma obu drużyn to efekt pracy trenerów Adama Nawałki i Jana Urbana. Opiekun Górnika to najdłużej pracujący szkoleniowiec w ekstraklasie, wprowadził zabrzański zespół do najwyższej klasy rozgrywkowej w 2010 roku i nikt ani myśli się z nim rozstawać. Co pół roku wynajduje w niższych ligach kolejnych graczy, ale chyba ważniejsze jest to, że ci zawodnicy przy nim się rozwijają. W każdej kolejnej rundzie są lepsi.
Urban, który ma odzyskać mistrzostwo Polski, dotarł do mieszanki charakterów z szatni Legii. Dogaduje się ze wszystkimi, wprowadza młodzież, która zaczyna odgrywać jeszcze bardziej znaczącą rolę niż w trakcie jego poprzedniej kadencji. Zbiera owoce pracy Akademii Piłkarskiej, do której sam wdrażał hiszpański system szkolenia.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online