Prejuce Nakoulma - łowca kogutów

Prejuce Nakoulma staje się gwiazdą Górnika Zabrze. W tej rundzie strzelił już 6 goli. Choć niektórzy mówią, że sześć i pół, bo na jego konto zaliczają samobójcze trafienie Sergio Reiny w sobotnim spotkaniu Górnika z Zagłębiem Lubin (4:1).
Znowu dostał koguta, który jest tradycyjną nagrodą w Zabrzu dla najlepszego zawodnika meczu. - Jest w takim gazie, że za chwilę zachodnie kluby zaczną wysyłać nie jednego, ale kilku skautów, by wyrobić sobie jak najlepszą opinię na temat możliwości piłkarza. A od tego momentu do transferu droga niedaleka - mówi Piotr Rzepka, który trenował Nakoulmę w Bogdance Łęczna. - Gdy go oglądam, dziwię się, że nie zainteresowały się nim Legia, Wisła czy Lech - dodaje Wojciech Stawowy, który także pracował z tym piłkarzem w Łęcznej.

Obniżka o połowę
Do Polski Nakoulma przyjechał 5 lat temu. Jego pierwszym zespołem była IV-ligowa wówczas Granica Lubycza Królewska. W klubiku z liczącej 2 tysiące mieszkańców wioski wytrzymał pół roku. Poszła fama o szybkim i dynamicznym napastniku i drużyny ze wschodu Polski zaczęły go sobie wyrywać z rąk. W nocy opuszczał zgrupowanie Stali Stalowa Wola, by wylądować w Hetmanie Zamość. Do Górnika miał trafić już latem 2008 roku. Ówczesny trener Ryszard Wieczorek był na niego zdecydowany, ale zarząd wolał Leo Markovskiego i Willy'ego Rivasa, o których na Roosevelta nikt już dzisiaj nie pamięta. - Droga Nakoulmy pokazuje z jednej strony, że mamy sprawnie działający system szkolenia. Pięć lat, które spędził u nas, pozwoliły mu się rozwinąć. Nie zmarnowaliśmy tego talentu. Z drugiej strony, jego historia to porażka naszego systemu skautingu. Bo to dziwne, że nikt go dotąd nie wypatrzył - stwierdza Stawowy.
To nie do końca prawda - w poprzednim sezonie Nakoulma był w kadrze Widzewa Łódź. - Przyszedł z niewyleczoną kontuzją i nie mogliśmy go w pełni wykorzystać - mówi Andrzej Kretek, były trener Widzewa. W Łodzi przypięto Nakoulmie łatkę piłkarza leniwego, z którym nie warto pracować. - Takich jak on zrozumieć może tylko ktoś, kto sam był przez wiele lat na obczyźnie - komentuje Rzepka. - Siedem lat byłem we Francji i wiem, jak człowiek potrafi tęsknić za krajem. Mając tę wiedzę, było mi do Prejuce'a łatwiej trafić. Wiedziałem, kiedy przymknąć oko, a kiedy szczerze, tak od serca, z nim porozmawiać. Już po kilku tygodniach pracy wystawiłem mu laurkę w Ajaccio i Górniku.
W Zabrzu nie zapłacono za jego transfer złotówki, a Górnik ma prawo pierwokupu Nakoulmy za sumę 200 tys. euro. Gdy przychodził do śląskiego klubu, zgodził się na obniżkę pensji o 50 procent. Wszystko po to, by zrealizować swoje największe marzenie. - Już kilka lat temu mówił, że koniecznie chce grać w naszej ekstraklasie, a potem wyjechać na Zachód. Dlatego na treningach pracował za dwóch, a po meczu nawet piwa nie ruszył, bo twierdził, że to może mu zaszkodzić. Dziś jest na najwyższym poziomie ligowym w naszym kraju i do pierwszej ligi na pewno już nie wróci. Nie po tym, co pokazuje na boisku - ocenia Stawowy.

Coraz więcej kłopotów
Piłkarza nie chce komplementować trener Adam Nawałka: - On robi swoje, a jak jest za dużo pochwał, czasem źle to na zawodnika wpływa.
W każdym razie Górnik ma z Nakoulmą coraz więcej... kłopotów. Kibice nerwowo reagują na każdą informację o ewentualnym odejściu piłkarza. Klub zapewnia ich, że co najmniej do końca sezonu Prejuce będzie grał w Zabrzu. Nie zmieni tego zainteresowanie AEK Ateny, Ajaccio czy Unionu Berlin. Nakoulma na pytania dotyczące przyszłości na razie nie odpowiada, ale jego plan się nie zmienił. Po meczu z Zagłębiem tradycyjnie zadzwonił do ojca, by wspólnie przeanalizować ostatni występ. - Ja wam mówię, że chłopak złapał teraz tak niesamowity gaz, że obrońcy ekstraklasy nie będą potrafili sobie z nim poradzić. Do końca tego roku z tonu nie spuści. A wiosną będzie musiał udowodnić, że potrafi utrzymać wysoki poziom - podsumowuje Rzepka.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online