Forum
 

Kadra komplikuje sprawę?

21-letni Paweł Olkowski i 17-letni Arkadiusz Milik pokazali kibicom efektowną grę z wicemistrzem Polski na inaugurację ligi. Od tamtego momentu widać ich już mniej.
Na inaugurację sezonu - przy okazji meczu ze Śląskiem Wrocław - trener Adam Nawałka odważył się wstawić do składu trzech debiutantów: Łukasza Skorupskiego, Pawła Olkowskiego i Arkadiusza Milika. Ryzyko było niemałe, bo najbardziej doświadczony z tej trójki, 21-letni Olkowski ma za sobą tylko jeden sezon w seniorskiej piłce, w barwach I-ligowego GKS-u Katowice. Jednak manewr się opłacił. Całe trio zbierało po spotkaniu same pochwały... Dzisiaj Skorupski nadal ma miejsce w składzie. 20-latek błędów nie popełnia, jest pewną "jedynką" w zabrzańskiej bramce. Akcje Olkowskiego i Milika tak wysoko już nie stoją.

Trudno o błysk
- Nikt nie mówił, że będzie łatwo... - stwierdza "Olo", którego zabrzanie sprowadzili na prawą obronę, ale w sytuacji, gdy bardzo dobrze wygląda na niej Michał Bemben, przychodzi mu konkurować o pozycję w drugiej linii. Tam z kolei od trzeciej kolejki przegrywa rywalizację z Pawłem Thomikiem. - Zdaję sobie sprawę, że w trakcie meczu bocznego obrońcy raczej się nie zmienia, prędzej pomocnika. Dlatego - choć "skrzydło" to nie moja nominalna pozycja - cieszę się, kiedy mogę dostać szansę nawet kilkunastu minut gry. To cenne doświadczenie - podkreśla Olkowski. Problem w tym, że pojawiając się na boisku pod koniec spotkań, tak efektownie - jak na starcie sezonu - Olkowski już nie wypada. - Proszę pamiętać, że wejść z ławki i od razu błysnąć nie jest tak łatwo. Zwłaszcza w takim meczu jak z Legią Warszawa - zauważa Andrzej Orzeszek, dyrektor sportowy klubu. - O Pawła jestem spokojny. Już we Wrocławiu udowodnił, że jego przyjście to wartościowy transfer - dodaje.

"Cześć" czy "dzień dobry"?
To samo w Zabrzu można usłyszeć na temat Milika. - Chociaż w tym spotkaniu ze Śląskiem wcale nie było ze mną tak dobrze. Nie mogę powiedzieć, żebym pokazał się wtedy z najlepszej strony - zastrzega 17-latek. I właśnie z racji jego wieku i - siłą rzeczy - zerowego doświadczenia, trzeba dać nastolatkowi więcej czasu. - Ważne, że kilka miesięcy przed transferem do Górnika byłem już w Zabrzu na dwutygodniowych testach. Miałem okazję przyzwyczaić się do tego, jak to wszystko wygląda w ekstraklasie. Teraz jest mi łatwiej. Na początku nie wiedziałem tylko, jak zachować się w szatni. Mówić do kapitana na "pan" czy na "ty"? Witać się słowem "cześć" czy "dzień dobry"? - uśmiecha się Milik.

Kadrze się nie odmawia
Nie brakuje też głosów, że spadek notowań Olkowskiego i Milika to nie efekt braku doświadczenia czy frycowego za przeskok do "poważniejszej" piłki, ale wyjazdów na zgrupowania reprezentacji Polski, odpowiednio do lat 21 i 19. Ile w tym prawdy? - Na kadrze byłem ostatnio dwukrotnie, za każdym razem po cztery dni. Nie była to jakaś wielka rozłąka. Nie sądzę, że gdyby nie te wyjazdy, to grałbym w ekstraklasie więcej - uważa Milik. Inaczej wygląda sytuacja Olkowskiego, który stanowi dziś ważne ogniwo drużyny ubiegającej się o awans do młodzieżowych mistrzostw Europy. - Zgrupowania są co miesiąc, a - jeśli będę nadal powoływany - każdy taki wyjazd to mniej więcej 10 dni absencji w klubie. Jest to pewna komplikacja - przyznaje wychowanek zabrzańskiego Gwarka, jednocześnie dodając: - Kadrze się nie odmawia. Poza tym w sytuacji, gdy nie mam grania w Górniku, na udziale w meczach z Albanią i Rosją bardzo skorzystałem.
Jak widzi sprawę sztab szkoleniowy zabrzan? - Dla nas nie jest to żaden problem. Ba, cieszymy się, że nasi piłkarze są powoływani do różnych reprezentacji, bo to tylko dobrze o nich świadczy. Jesteśmy w kontakcie z trenerami reprezentacji i znamy obciążenia, jakie aplikują naszym zawodnikom. Dzięki temu wiemy, co zrobić, by po powrocie do klubu odpowiednio się zregenerowali - tłumaczy Bogdan Zając, asystent Nawałki.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2018 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online