Robert Kolasa gra i działa

Obrońcę Górnika Zabrze Roberta Kolasę kibice piłkarscy dobrze znają. Nie wszyscy natomiast wiedzą, że jest on także prezesem klubu, którego drużyna gra w lidze okręgowej - Budowlanych Sucha Góra. - Przygoda z prezesurą rozpoczęła się 2 lata temu - mówi Robert.  - Mieszkam w centrum Bytomia, a w dzielnicy Sucha Góra wychował się mój tata Maksymilian i swego czasu kopał piłkę w tamtejszych Budowlanych. Z ludźmi z tamtego środowiska byłem więc mocno związany. Wobec trudnej sytuacji klubu, działacze doszli do wniosku, że potrzebny jest im ktoś młody, operatywny i skoro gram w pierwszej lidze, to może moje kontakty pomogą przyciągnąć do Budowlanych jakiegoś sponsora. Minęły dwa lata, wydeptałem wiele korytarzy, odbyłem mnóstwo rozmów i to cały efekt...
Na początku piłkarz wierzył, że wszystko się uda i szybko jego działania przyniosą wymierne korzyści.
- Entuzjazmu może nie straciłem, ale ochłonąłem. Ludzie, którzy na początku działali ze mną, przestali wierzyć i musiałem dobrać innych. Na pomoc miasta nie ma co liczyć, bo podjęto w ratuszu uchwałę, że na sport wyczynowy nie zostanie przekazana nawet złotówka. Pozostaje więc szukać grze tylko się da. W Bytomiu nie ma klimatu dla sportu. Boli to wielu ludzi, w tym piłkarzy. Niedawno przecież Mariusz Śrutwa zaangażował się w pomoc Polonii Bytom.
Gdy koledzy z Górnika dowiedzieli się o nowej funkcji, nie omieszkali pokpić z Roberta. - Każdy temat jest dobry żeby pożartować - dodaje Kolasa. - Były to jednak dowcipy do przyjęcia, bardziej śmieszne niż złośliwe. Czy mam z tego powodu nową ksywkę - "prezes"? Mówili tak na mnie od czasu do czasu, ale pseudonimów każdy z nas ma bardzo wiele...
Piłkarz nie wzoruje się na żadnym ze swych ostatnich szefów. Bynajmniej nie wpada w przerwie meczu do szatni jak kiedyś w Górniku Stanisław Płoskoń. - Trudno mi dokonywać jakichkolwiek porównań swojej osoby z prezesami Górnika. To zupełnie różne światy. Budowlani to stowarzyszenie sportowe. Koszty nie są duże. Czy wydaję własne pieniądze na klub z Suchej Góry? Nie chcę na ten temat mówić (śmiech połączony z westchnieniem). Powiem tyle, że w najbliższych dniach mają zapaść ważne decyzje. Chcemy z nowymi ludźmi stworzyć klub od podstaw. Czeka nas dużo pracy, ale nie ukrywam, że to wyzwanie.
Budowlanie są poważnie zagrożeni spadkiem do A-klasy. - Leją na, nie da się ukryć. Warunki są, jakie są i trudno mieć o to do kogokolwiek pretensje. Nie, nie, nigdy nie przyszło mi do głowy zagrać na lewą kartę, przecież mnie i tak wszyscy znają - śmieje się Robert. - Czy wtrącam się do pracy trenera Ryszarda Czypionki? Nie. Będzie oceniany na koniec sezonu. Z drugiej strony, cóż tu oceniać, kiedy na mecz z trudem można zebrać 12-13 piłkarzy. Pan Czypionka to dobry fachowiec.
Robert Kolasa to jednak przede wszystkim piłkarz. - Na pierwszym miejscu jest Górnik Zabrze i nigdy nie zdarzyło się, żeby było inaczej. Prezesura to taki normalny obowiązek, może hobby, chcę udowodnienia sobie, że można się sprawdzić na innym polu.
Piłkarz-prezes ma jeszcze inne - bodaj najważniejsze - obowiązki. Jest tatą Eweliny i Wiktorii, mężem Katarzyny. - Wiem, wiem o czym pan myśli... Wszędzie jestem, a nigdzie mnie nie ma! Żona siłą rzeczy musiała zaakceptować fakt, że jestem piłkarzem. Prezesem zostałem potem...
(przepisał: TomeKSG)

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online