Forum
 

Młynarczyk: W Górniku nie jest tak dramatycznie

Kluby będą miały pięć dni na odwołanie od decyzji Komisji ds. Licencji PZPN. Jeśli znowu nie spełnią kryteriów, to ekstraklasa może się zmniejszyć prawie o połowę.
Powszechnie spodziewano się, że odrzucone mogą zostać 3-4 wnioski, jednak kiedy Hilary Nowak, przewodniczący komisji, skończył wymieniać kluby, którym odmówiono licencji, okazało się, że jest o wiele gorzej. Górnik Zabrze, Polonia Bytom, Śląsk Wrocław, Lechia Gdańsk, Jagiellonia Białystok, Polonia Warszawa i Ruch Chorzów - oto lista tych, którzy mają poważny problem. - To nie jest żaden straszak. Nie ma zgody na to, by do poważnych rozgrywek startowały manufaktury - zastrzegał Nowak.

Z jakich konkretnie powodów odmówiono licencji akurat tym siedmiu klubom, tego jeszcze nie wiedzą nawet zainteresowani. - Komisja ma trzy dni na przesłanie uzasadnienia swojej decyzji klubom i dopiero od nich możecie otrzymać wszystkie informacje. Nas obowiązuje klauzula poufności, która jest wymogiem UEFA - oznajmił Nowak.

Komisja rozpatrywała wnioski według pięciu kategorii - sportowej, prawnej, personalnej, finansowej i infrastrukturalnej. Do dwóch pierwszych nie było żadnych zastrzeżeń. Uchybienia personalne dotyczą jednego klubu, chodzi o zatrudnienie rzecznika, który nie posiada uprawnień. Ale ewentualne naprawienie tego niedociągnięcia automatycznie nie da zainteresowanemu klubowi licencji, nie jest bowiem ono jedynym zarzucanym przez komisję.

Najwięcej zastrzeżeń dotyczy finansów i infrastruktury. Niedawno "PS" pisał o tym, że rekordzista - Górnik jest zadłużony na 17 mln złotych, jednak to jest saldo na dziś, a komisja uwzględniała stan finansów na dzień 31 grudnia 2010.

W Zabrzu co prawda twierdzą, że tamte należności zostały uregulowane, ale... - Widocznie komisja uznała, że nie zostały - mówi jeden z arbitrów.

- Członkowie komisji licencyjnej podjęli decyzję pod wrażeniem medialnych publikacji - stwierdził Tomasz Młynarczyk, prezes Górnika. - W mediach opisywano, że w Górniku dzieje się bardzo źle. A przecież nie jest tak dramatycznie. Spłaciliśmy zadłużenie za ubiegły rok wobec ZUS-u, Urzędu Skarbowego oraz pracowników - powiedział prezes zabrzan.

Zarzuty w sprawie infrastruktury dotyczą wszystkich siedmiu klubów, ale w niektórych wypadkach są one raczej natury formalnej. Tak jest w przypadku Lechii, Śląska i Polonii Warszawa. Znacznie poważniejszy problem ma pozostała czwórka. Górnikowi komisja wytyka brak miejsc siedzących na trybunie dla zagorzałych fanów. - Stadion nie jest najlepszy, ale szybko możemy dokonać koniecznych poprawek - mówi Młynarczyk.

Rozmiarem licencyjnego problemu kompletnie zaskoczony był Zbigniew Lewicki, przewodniczący Komisji odwoławczej ds. Licencji PZPN, która będzie rozpatrywała apelacje. - O rany, aż tyle! - krzyknął, kiedy dowiedział się o liczbie odrzuconych wniosków. - Myślałem, że kluby czegoś się nauczyły, ale okazuje się, że nie - narzekał Lewicki.

Kluby na złożenie odwołania będą miały pięć dni, licząc od dnia otrzymania uzasadnienia decyzji. - Mam nadzieję, że dadzą nam szansę pozytywnego rozpatrzenia ich apelacji. Jeśli nadal będzie dominowała nonszalancja, to nie będzie pobłażania - zapowiada Lewicki.
To nie wszystkie złe wiadomości dla klubów. Pięć z nich, te które komisja wezwała wcześniej do uzupełnienia dokumentacji, muszą się liczyć jeszcze z karami finansowymi. - Złożymy taki wniosek do Komisji Dyscyplinarnej PZPN - zapowiada Nowak.

na podstawie: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2018 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online