Górnik będzie miał nowoczesną bazę

Piątkowy mecz ligowy Górnika Zabrze z Koroną Kielce mógł być jednym z ostatnich zagranych przez zabrzan na swoim stadionie przed rozpoczęciem jego gruntownej przebudowy. Klub chce też stworzyć w innym miejscu własny ośrodek treningowy. 

Zdaniem prezesa spółki "Stadion w Zabrzu" Tadeusza Dębickiego prace mogą ruszyć wiosną. Modernizacja, a właściwie zbudowanie nowego stadionu w miejscu obecnego, ma kosztować ok. 270 mln złotych. Źródłem finansowania inwestycji mają być obligacje wyemitowane przez spółkę. Ofertę ich nabycia skierowano do 24 banków i innych instytucji finansowych. Środki na spłatę zobowiązań spółki w tym zakresie zapewniła rada miejska podczas wrześniowej sesji.

- Jestem przekonany, że chętni na obligacje się znajdą. Niezależnie od tego staramy się o środki unijne i z Ministerstwa Sportu i Turystyki - powiedział Dębicki. Przebudowa ma być prowadzona w taki sposób, aby piłkarze mogli cały czas rozgrywać mecze na własnym stadionie. Większym problemem będą boiska treningowe, które już podczas realizacji pierwszego etapu prac przestaną istnieć.

- To prawda. Jednak już dziś się po prostu nie mieścimy i grupy młodzieżowe muszą trenować na innych boiskach. Po prostu Górnik musi wybudować swój ośrodek treningowy, jeśli chcemy się rozwijać. Potrzeba będzie obiektu z 7-8 boiskami. Standardem europejskim jest to, że piłkarze stadion główny widzą tylko w czasie meczu, natomiast ćwiczą gdzie indziej - podkreślił prezes Górnika Łukasz Mazur.

- Stadion po zakończeniu modernizacji będzie mógł pomieścić 32 tysiące kibiców, dziś jest to 17 tysięcy. W pierwszym etapie powstaną trzy trybuny i podziemny dwupoziomowy parking na 1300 miejsc - poinformował dyrektor projektu w spółce Piotr Podgórski. Realizacja tej części inwestycji ma potrwać ok. dwóch lat. Potem przebudowana zostanie trybuna główna. Znajdą się na niej m.in. 23 loże VIP-owskie i 427 miejsc dla dziennikarzy. Stadion ma "żyć" codziennie, stąd pomysł na funkcjonowanie kilku restauracji.

Górnik miał problemy z uzyskaniem licencji przed tym sezonem z powodu zastrzeżeń, jakie budził stan stadionu, który został oddany do użytku 2 września 1934.

źródło: PAPRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online