Forum
 

Wielkie testowanie

Pierwsze w tym roku mecze - pomijając Remes Cup - rozegrają dziś podopieczni Adama Nawałki. Po ponad pół roku przerwy wystąpi Adam Banaś.
Dwa mecze sparingowe rozegrają dziś piłkarze Górnika Zabrze. Pomijając udział w halowym turnieju Remes Cup, będzie to pierwsze poważniejsze granie zabrzan w tym roku. Adam Nawałka już przed wyjazdem do Poznania mówił, że granie w hali traktuje jako przerywnik w zimowym okresie przygotowawczym. - Na pewno nie zgodziłbym się, by drużyna regularnie grała w tym okresie w hali. Jeden dzień - zgoda. Dla przygotowań do rundy istotniejsze są sparingi grane na boisku - twierdził Nawałka.

Na dwa składy

Jeżeli kibic Górnika chce zobaczyć piłkarzy w akcji, to musi sobie zarezerwować ponad trzy godziny i przyjechać na Stadion Śląski w Chorzowie. W pierwszym meczu Górnik zagra z juniorami... Górnika, a w drugim spotkaniu zmierzy się z Rozwojem Katowice.
W którym meczu trener Nawałka wystawi lepszy skład? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, skoro w pierwszym meczu wyjdzie na boisko drużyna, która grała jesienią na boiskach pierwszej ligi, a w drugim cała grupa testowanych w Zabrzu piłkarzy. Na Roosevelta uznano, że lepiej sprawdzić ich umiejętności na tle stosunkowo silniejszego przeciwnika, choć trudno liczyć, by mecz z Rozwojem miał zadecydować o przyszłości kogokolwiek z tej grupy zawodników. - Dziś nie jestem w stanie wiele powiedzieć. Fajnie prezentują się na treningach, są chętni do pracy, ale nic nie zastąpi meczów - deklaruje trener zabrzan. - Ważne będą dwa pierwsze sparingi, czyli środowy i sobotni z Tychami. Po nich na pewno będziemy mądrzejsi.

Banaś wraca do gry

Na boisko nie wybiegnie dziś Tomasz Zahorski, który wrócił do treningów po kontuzji zerwania więzadeł. Już na początku okresu przygotowawczego zapadła decyzja, że "Zahor" pierwsze mecze zagra dopiero podczas zgrupowania w Turcji. Chyba że nagle zasypane śniegiem boiska pokryją się trawą, na co się jednak nie zanosi.
Zagra za to Adam Banaś i będzie to jego pierwszy mecz w koszulce Górnika od lipca ubiegłego roku, kiedy podczas treningu zerwał ścięgno Achillesa. Kapitan drużyny jest już zdrowy i powinien wyjść na boisko w wyjściowej jedenastce. Pierwsze mecze po mniej poważnych kontuzjach powinni też zagrać Przemysław Pitry i Alesz Besta.
Adam Nawałka chce grać wiosną dwójką napastników (jeden będzie "zawieszony" między linią pomocy i bardziej ofensywnym partnerem), więc rywalizacja o miejsce w ataku - po wyleczeniu kontuzji przez wymienioną trójkę, zapowiada się wyjątkowo ciekawie.
Nie wyjdą dziś na boisko wciąż chodzący o kulach Damian Gorawski i Michał Karwan. W wypadku tej dwójki trudno określić termin, w którym Nawałka mógłby spodziewać się ich powrotu na boisko.

Jeszcze trzech

W drugim meczu najistotniejsza dla nowego trenera Górnika powinna być dyspozycja sprawdzanych w klubie kandydatów do gry w środku pola. Lista jest długa, pytanie tylko, czy idzie za nią jakość. Od początku roku trenują w Zabrzu Nigeryjczyk Lucky Okpara i Słowak Vladimir Balat. Dwa dni temu dołączył do nich Gruzin Mirza Bjalava. Czy w tej grupie znajduje się kandydat na prowadzenie gry Górnika w rundzie wiosennej? - Niczego nie przesądzam. Może być tak, że żaden z nich z nami nie zostanie - mówił kilka dni temu Adam Nawałka. Lista testowanych graczy jest zresztą dłuższa.
Tylko na wczorajszym treningu byli piłkarz Gwarka Zabrze i reprezentacji Polski U-19 Tomasz Pożoga (ur. 21.01.1991), napastnik Jezioraka Iława Wojciech Figurski (ur. 13.06.1984, 10 bramek w rundzie jesiennej w II lidze gr. wschodniej) oraz litewski skrzydłowy Eimantas Marozas (ur. 29.12.1985), który w minioną sobotę był sprawdzany przez MKS Kluczbork w sparingu z Polonią Bytom, a w poniedziałek pojawił się na treningu Ruchu Radzionków. Już wcześniej testowani byli Przemysław Kazimierczak (bramkarz), Mateusz Kamiński (obrońca) oraz napastnik z Dębicy, Mateusz Kantor.
Boisko, które nadawało się do przeprowadzenia treningu, Górnik znalazł wczoraj w Tychach. Wcześniej piłkarze ćwiczyli w hali na Roosevelta. Po powrocie z Tychów odbyły się pierwsze - od chwili pojawianie się Nawałki w klubie - dłuższe zajęcia teoretyczne, poświęcone taktyce i wizji gry, którą trener chce wpoić wiosną drużynie w walce o powrót do ekstraklasy. Dziś będzie można przekonać się po raz pierwszy na ile piłkarze Górnika są chłonni wiedzy.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2019 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online