Kasperczak na topie

Henryk Kasperczak otwiera dziś listę kandydatów do objęcia jedenastki Górnika Zabrze. Pytanie, jaki chciałby mieć wpływ na politykę kadrową i transferową klubu.
Kasperczak to zabrzanin z urodzenia. W piłkę zaczynał grać w miejscowej Stali. Jego mama do dziś mieszka zresztą w mieście, ledwie kilka kilometrów od stadionu. Pan Henryk kiedy tylko może, odwiedza rodzinny dom. W Górniku jednak nigdy nie grał. Czterdzieści lat temu klub miał tak dobrych piłkarzy, że młody Kasperczak nie miałby większych szans na znalezienie się w jego kadrze. Odnalazł się w budującej wtedy swoją wielkość Stali Mielec.

Czytelny sygnał
W ostatnich latach o zatrudnieniu Kasperczaka nie mogło być mowy. Górnika nie było stać na skorzystanie z jego usług. Dziś? Sytuacja drużyny, która na razie jest największym rozczarowaniem ligi jest bardzo zła. Zajęcia z zespołem prowadzi Marcin Bochynek, który usłyszał nawet, że w wypadku uzyskania dobrych wyników w najbliższych meczach obecny stan wcale nie musi być tymczasowy. Z drugiej strony Górnik nie kryje, że szuka nowego trenera. Kandydatów jest kilku. Kasperczak to nazwisko najbardziej znane. Pozostali to Marcin Brosz, Marek Chojnacki i Wojciech Stawowy.
Kasperczak jest trenerem drogim. Nikt ze szkoleniowców pracujących w Polsce nie osiągnął tego poziomu zarobków co były trener Wisły, zarabiający w Krakowie 20 tysięcy euro miesięcznie. Na podobnym poziomie był tylko Dan Petrescu w tej samej Wiśle. Kilka lat temu, kiedy euro stało zdecydowanie wyżej niż dziś. Można tylko spekulować, że w Zabrzu gaża Kasperczaka nie byłaby mniejsza, ale... Allianz Polska dała czytelny sygnał, że rozmowy z nim można zacząć prowadzić. Między innymi dlatego upadł pomysł podpisania kontraktu z Chilijczykiem Sebastianem Pinto, który miał przyjść na zasadzie wolnego transferu i zarabiać na Roosevelta duże pieniądze. Dziś kasę trzeba zainwestować w trenera, a nie kolejnego piłkarza.

Piątek mało realny
Na razie trwają wstępne rozmowy między zainteresowanymi stronami. Do konkretnej powinno dojść na początku przyszłego tygodnia, kiedy Kasperczak wróci już do Polski. Najbliższy piątek? Mało realne, by tego dnia doszło do zawarcia porozumienia. Nie potwierdza tej daty Kasperczak i osoby blisko z nim związane. Wiadomo tylko, że Kasperczak chciałby mieć absolutnie decydujący głos w sprawach transferowych, co swego czasu miał wpływ na jego rozstanie z Wisłą. I to może być najważniejsza kwestia do wyjaśnienia. Do tej pory polityka klubu zakładała, że trener nie jest od przeprowadzania transferów. To była „działka” Ryszarda Szustera i Krzysztofa Hetmańskiego. Trener Ryszard Wieczorek sprowadził w tym czasie jednego „swojego” piłkarza. Był nim Grzegorz Bonin.

A kadra czeka
Kolejna niewiadoma to ewentualna praca trenera w kadrze. Jedno w wielkich i nie spełnionych marzeń Kasperczaka, które mogłoby zostać zrealizowane, gdyby prezesem PZPN został na przykład Grzegorz Lato, przyjaciel Kasperczaka jeszcze z czasów gry w Mielcu i w kadrze. A przy okazji niespecjalny fanatyk Leo Beenhakkera. Może być tak, że Kasperczak klauzulę o ewentualnym zwolnieniu z Zabrza w wypadku otrzymania oferty z Miodowej chciałby mieć wpisaną w kontrakt.
Można założyć, że także o tym będą prowadzone konkretne rozmowy na linii Górnik-Kasperczak. Z jakim skutkiem? Klub, a właściwie sponsor na pewno specjalnie oszczędzać nie będą. Tym bardziej, że kilku piłkarzy na Roosevelta wcale nie zarabia wiele mniejszych pieniędzy. I zawodzą. Rozmowy na pewno będą jednak trudne i wcale nie są skazane na powodzenie. Można jednak założyć, że próby zostaną podjęte. Prawdopodobnie już za kilka dni.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online