Wieczorek: czas na pierwszą piątkę

Ósme miejsce w poprzednim sezonie uważam było przyzwoitym wynikiem. Teraz jednak zamierzamy zmieścić się na miejscach 1-5 - mówi trener Ryszard Wieczorek, który podpisał nowy dwuletni kontrakt.
Opalony, wypoczęty, pełen optymizmu wrócił z wakacji na Wyspach Zielonego Przylądka trener Ryszard Wieczorek. To dziewicze miejsce w Afryce w okolicach równika, w którym w ogóle nie odczuwa się letnich upałów, zachwyciło szkoleniowca Górnika. Zachwyciło go również i to, że w klubie czekał już na niego gotowy kontrakt. Podpis pod umową był więc formalnością. - Byliśmy dogadani przed moim wyjazdem - przyznaje Ryszard Wieczorek. - Z Górnikiem związałem się na dwa lata. Wakacje były rzeczywiście wymarzone, teraz ze zdwojoną energią zabieram się do pracy.

- Poprzeczka dla Górnika wisi dużo wyżej niż w minionym sezonie?

- Bez coraz większych ambicji nie ma postępu w sporcie. Zresztą już ósme miejsce było przyzwoitym wynikiem, zwłaszcza zważywszy na nasz start - trzy porażki - w lidze. Niewielu wówczas sadowiło Górnika w połowie ligowej stawki, ale nasz upór i determinacja przyniosły dobre efekty. Teraz jednak zamierzamy zmieścić się na pozycjach 1-5.

- Zadanie realne do wykonania?

- Nasze aspiracje znajdą odzwierciedlenie w kontraktach zawodników. Już w poprzednim sezonie widziałem, jak szalenie „pompowali się” wiedząc, o co grają: że im wyższe miejsce zajmą w tabeli, tym będzie im lepiej.

- Walka o miejsce w pierwszej piątce wymaga wzmocnień.

- Nad tym panuje dyrektor sportowy Krzysztof Hetmański, ale nie ukrywam, że z wieloma piłkarzami prowadzimy już mocno zaawansowane rozmowy. Nie mogę jednak zdradzić ich personaliów, dopóki nie zostaną one sfinalizowane.

- Wiadomo jednak, że szukać musicie nowego bramkarza. Bartosz Fabiniak, Michal Vaclavik są na celowniku?

- Boris Peskovic szuka klubu na Zachodzie, gdzie będzie miał lepsze warunki finansowe niż w Zabrzu. Ale jak mu tam nie wyjdzie, to jestem zainteresowany jego dalszymi występami na Roosevelta. A Fabiniak, Vaclavik? Są to jakieś tematy, zobaczymy.

- Podobno trudno będzie zatrzymać Tomasza Zahorskiego? Najskuteczniejszy w II lidze Robert Lewandowski zastąpi „Zahora”?

- Już jest zainteresowanie Zahorskim, a gdyby jeszcze grał na Euro, to rzeczywiście trudno byłoby go utrzymać w klubie. Trzeba więc mieć warianty alternatywne. Lewandowski jest innym typem zawodnika. To taki klasyczny napastnik „na szpicy”, byłby raczej do parcia na Dawida Jarkę. Ale Lewandowskiego chcą najmożniejsi z ligi, nas nie stać na konkurowanie z nimi, więc jest już chyba po herbacie.

- Starania o Dariusza Kołodzieja zakończyły się jednak pełnym powodzeniem.

- Kołodziej wyróżniał się w II lidze, ma zmysł do gry kombinacyjnej, to taka typowa krakowska szkoła, której nam brakowało. Jego atutem jest silne uderzenie z lewej nogi. Nie jest już może młodzieniaszkiem, ale to wciąż zawodniki nie „wygrany” - jeszcze wszystko przed nim. Będzie konkurencją dla Marko Bajicia, który ma umiejętności, ale też nie pokazał wszystkiego, na co go stać.

- Wiadomo już, kto odejdzie z Górnika?

- Jest lista transferowa; zawodnicy, którzy się na niej znaleźli mogą szukać klubów. Myślę, że spotkamy się jeszcze wszyscy razem 17 czerwca, a potem w ciągu tygodnia określimy, kto definitywnie odchodzi, a kto pojedzie na pierwsze, pięciodniowe zgrupowanie do Wronek. Tam chciałbym już mieć ścisłą kadrę na ligę.

- Wybiera się pan do Austrii?

- Oczywiście, w końcu Górnik ma w reprezentacji dwóch zawodników. Jadę jednak tylko na mecz z Niemcami i zaraz wracam. Uważam, że mamy wielkie szanse z tym rywalem, który nie jest tak silny, jak na mundialu. Ba; stawiam na pierwsze w historii zwycięstwo Polaków nad Niemcami.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online