Spartańskie warunki

Minął rok od powstania Młodzieżowej Szkółki Piłki Nożnej Górnik Zabrze. Wyodrębniał się ona ze Sportowej Spółki Akcyjnej Górnik, przejmując jej drużyny trampkarzy i juniorów. Od razu trzeba zaznaczyć, że współpraca między wspomnianymi klubami układa się dobrze, zresztą prezes Górnika Zbigniew Koźmiński jest członkiem zarządu szkółki. Warto wspomnieć, że przeszła ona na własny rachunek. Dzięki temu może korzystać z przysługujących jej dotacji państwowych. Dziewięć zespołów bierze udział w rozgrywkach lig trampkarzy i juniorów. Ponadto są jeszcze dwie drużyny naborowe (roczniki 1993, 1994). Ogółem w szkółce trenuje 250 chłopców, a zajęcia z nimi prowadzi 9 trenerów: Jan Frączek, Jerzy Weroński, Tomasz Fatyga, Tomasz Grozmani, Sławomir Kapciński, Piotr Pfeifer, Jerzy Urban, Roman Cegiełka i Marek Piłatek. Jest to największy młodzieżowy klub na terenie Zabrza. Trenerem koordynatorem i jednocześnie wiceprezesem jest Marian Becher.
Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale na dobrą sprawę chłopcy nie mają gdzie trenować. Wprawdzie na stadionie przy ulicy Roosevelta znajdują się trzy boiska szkoleniowe, ale nie ma ani jednego z trawiastą nawierzchnią. Na dodatek 250 chłopaków kapie się po zajęciach pod trzema prysznicami. Pewnie, że nie wszyscy mają o jednej porze treningi, ale warunki, w jakich przychodzi im doskonalić tajniki futbolowego rzemiosła, są prawdziwie spartańskie.
Gdyby nie wydatna pomoc rodziców przejawiająca się w różnych formach, szkółka nie mogłaby w pełni funkcjonować. Jedna z nich są dobrowolne składki w kwocie 20 zł miesięcznie. Płaca je zresztą także trenerzy i działacze. Zebrana w ten sposób kwota, to oczywiście kropla w morzu potrzeb. Pozostałe fundusze pochodzą z dotacji lub od sponsorów.
- Głównym naszym celem jest przekazanie do kadry pierwszego zespołu Górnika jak najwięcej naszych chłopców. Mamy bardzo oddanych trenerów, którzy nie patrząc na niskie wynagrodzenie, poświęcają swoim podopiecznym wiele czasu - mówi prezes MSPN Górnik Zabrze Tomasz Fatyga.
W minionym roku siedmiu zawodników szkółki zostało powołanych do reprezentacji Polski juniorów. 22 chłopców do kadry Śląskiego Związku Piłki Nożnej w różnych kategoriach, a 20 reprezentacji zabrzańskiego podokręgu.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online