Forum
 

Nowi, czyli Pavlenda

Patrik PavlendaPięciu – jeżeli klub podpisze kontrakt z Yannickiem Ondoe - piłkarzy sprowadził Górnik podczas zimowego „okienka” transferowego. Ilu z nich będzie regularnie grało w pierwszej jedenastce? Prawdopodobnie tylko jeden: słowacki obrońca Patrik Pavlenda, który wypełnił „dziurę” na prawej stronie obrony.  Sprowadzenie zawodnika na tę pozycję było transferowym priorytetem Górnika.

Tylko Bajić nieco dalej
Sebastian Nowak, Mariusz Magiera, Marko Bajić, być może Yannick Ondoa. Ta czwórka raczej będzie miała problem, by od pierwszego meczu przebić się do wyjściowej jedenastki zabrzan. Dlaczego więc akurat na tych graczy zdecydował się Górnik? – Chcemy mieć po dwóch pełnowartościowych piłkarzy na każdą pozycję. I nigdy nie powiem, że sprowadziliśmy ich na ławkę. Rywalizacja praktycznie w każdym z tych przypadków jest „na styk”. Tylko Bajić jest w tej chwili nieco dalej od wyjściowej jedenastki, ale na to byliśmy przygotowani – tłumaczy trener Ryszard Wieczorek. – Nie budujemy zespołu na jedną rundę. Ta grupa ma stanowić o naszej sile w perspektywie kilku kolejnych lat – dodaje dyrektor Górnika, Krzysztof Hetmański
Już pierwszego dnia treningów Serba z Górnikiem było widać, że Bajić nie jest fizycznie przygotowany do gry na najwyższych obrotach. Zresztą w minionym roku długo leczył kontuzję. Ale też Górnik, sprowadzając go na Roosevelta, założył, że 21-letni piłkarz ma stanowić o sile drugiej linii drużyny w przyszłym sezonie, kiedy powoli zacznie przejmować pałeczkę lidera drużyny od Jerzego Brzęczka. – Oczywiście nie jest tak, że Bajić nie wyjdzie wiosną na boisko. Przede wszystkim ma jednak odbudować formę fizyczną. Jego czas nadejdzie – twierdzi Hetmański. O Bajiciu bardzo pozytywnie wypowiada się zresztą Brzęczek. – Jeżeli przystosuje się do naszych norm treningowych, to jestem o niego spokojny. Umiejętności ma – uważa kapitan zabrzan.

Nowak i Magiera naciskają
Sytuacja Sebastiana Nowaka i Magiery jest nieco inna. Pierwszy „naciska” Borisa Peskovica. – Nasze szanse oceniam 50 na 50, choć doświadczenie uczy, że kto bronił w ostatnim sparingu przed ligą, ten jest nieco bliżej pierwszej jedenastki – twierdzi bramkarz sprowadzony z chorzowskiego Ruchu. Wieczorek mówi podobnie. – Cały czas się zastanawiamy, jednak Boris jest o krok bliżej. Miał bardzo udaną jesień i w meczu z Wisłą wypadł świetnie – to opinia Wieczorka.
Faktycznie, Słowak był w ub. piątek praktycznie bezbłędny i na pewno swoją grą pozwolił usunąć w zapomnienie kilka średnio udanych sparingów rozegranych w Hiszpanii. To on puścił wtedy wszystkie gole stracone przez Górnika. Nowak? Żadnego. – Dla mnie równie ważne jest to, że taka rywalizacja podnosi poziom jednego i drugiego – kończy wątek bramkarzy trener zabrzan.
Magiera będzie rywalizował o miejsce w składzie z Tadasem Papeczkysem i po ostatnich sparingach można przypuszczać, że na dziś bliżej wyjściowej jedenastki jest Litwin. – Tak, tutaj mam dylemat. Mariusz dał świetną zmianę w meczu z Wisłą. Papeczkys cały czas potwierdza swoje atuty. To dobrze, bo boczni obrońcy w mojej koncepcji gry spełniają bardzo ważną rolę – chwali obu lewych defensorów Wieczorek.
Trudno powiedzieć, kiedy i czy w ogóle trafi do Zabrza Yannick Ondoa, w każdym razie w ciemno można założyć, że wchodziłby wiosną na boisku z ławki.

Zestresowany frekwencją
W tej sytuacji tylko Pavlenda może być pewniakiem do gry od pierwszej minuty. Niski, wyjątkowo szczupły i bardzo szybki. – Miałem w meczu z Wisłą trochę tremy, choć był to tylko sparing. U nas tylu kibiców na mecze nie chodziło... – już po spotkaniu mówił Słowak, który nie bardzo ma konkurencję na prawej obronie. – On też potrzebuje czasu na zagranie ze środkowymi obrońcami, ale też Konradem Gołosiem, który gra przed nim. Pod tym względem jest sporo do zrobienia, ale czas pracuje na naszą korzyść – broni Pavlendę trener zabrzan. Słowaka pierwsza poważna próba czeka już w niedzielę.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2018 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online