Forum
 

A w Zabrzu miał być "Geriatryk"

Szóste miejsce w tabeli, 22 punkty. Górnik Zabrze się podniósł. - Mam wielką satysfakcję - mówi "Metru" prezes Ryszard Szuster. - W Lubinie interesuje nas tylko zwycięstwo - zapowiada przed meczem z Zagłębiem trener Ryszard Wieczorek. 

Jeszcze wiosną Górnik walczył o utrzymanie. Status pierwszoligowca zachował, korzystając ze zmian regulaminu rozgrywek. - Możliwe, że spadlibyśmy z ligi, gdybyśmy musieli grać baraże. Wtedy prezentowaliśmy się katastrofalnie, a życie uratowała nam wygrana z Wisłą Płock - wspomina prezes Szuster. Gdy w lutym szef zabrzańskiego klubu obejmował stanowisko, czternastokrotny mistrz Polski znajdował się w fatalnej kondycji. Brak sponsora, brak perspektyw. - Górnik był na kolanach. Gdyby spadł z ekstraklasy, w najbliższych latach by do niej nie wrócił. W drugiej lidze bylibyśmy chorym pacjentem, któremu Allianz podawałby kroplówkę. Ta mogłaby utrzymać klub przy życiu, ale mogłoby też nie wystarczyć - mówi Szuster.

Plac budowy

Na szczęście dziś zasłużony klub nie musi rozpaczliwie walczyć o uniknięcie bankructwa. Firma Allianz na poważnie zainwestowała w klub, w planach ma budowę stadionu, którego z utęsknieniem wyglądają wspaniali kibice, i drużyny na miarę mistrzostwa Polski w 2012 roku. - Do końca grudnia Allianz stanie się większościowym udziałowcem. Bezpowrotnie minęły czasy oddawania za bezcen wyróżniających się graczy, by marnymi groszami ratować budżet - cieszy się Szuster. Ale nowa era Górnika nie zaczęła się obiecująco. - Po pierwszych porażkach wielu z nas szydziło. Macie Hajtę i Brzęczka? Zmieńcie nazwę z Górnika na "Geriatryk", radzili. A dziś okazuje się, że zbudowaliśmy naprawdę dobrą ekipę - podkreśla prezes.

Dobre i tanie

Razem z dyrektorem sportowym Krzysztofem Hetmańskim prezes Szuster przeprowadził akcję "zakupy". - Proszę sobie wyobrazić, że pozyskaliśmy 38 zawodników, aż 13 do pierwszej drużyny. Za wszystkich zapłaciliśmy 3 mln zł - chwali się Szuster. Wśród jego nabytków są nie tylko wspomniani Brzęczek i Hajto, ale też robiący ostatnio furorę Tomasz Zahorski. - To był strzał w dziesiątkę. Ale niejedyny. Taki Piotr Madejski jest dziś trzecim lewym pomocnikiem ligi, a wkrótce i on może dostać szansę od Leo Beenhakkera, bo selekjoner już go obserwuje - przekonuje Szuster. Zespół zabrzan - jak podkreśla prezes - prowadzony jest przez świetny sztab szkoleniowo-medyczny. - Trener Wieczorek to fachowiec. Ale są i inni ojcowie zwycięstw. Choćby Włodzimierz Duś. To fizjoterapeuta reprezentacji. A nam udało się go nakłonić do pracy dla Górnika - wyjaśnia.

Bij mistrza

Dla klubu ważne będą najbliższe tygodnie. W sobotę Górnik gra w Lubinie z Zagłębiem. - Nieważne, że to mistrz Polski. Jedziemy po zwycięstwo. Ten, kto mnie zna, wie, że zawsze interesują mnie trzy punkty - mówi Wieczorek. - Zespół jest w budowie, są słabe ogniwa, ale obiecuję kibicom, że 1 grudnia Wisła Kraków będzie miała z nami ciężką przeprawę, a i na Legii powalczymy - wtóruje trenerowi Szuster.

Czy aby zabrzanie nie prezentują nadmiernej pewności siebie? - Pewni siebie jesteśmy, bo jesteśmy świadomi swej siły. Ale jednocześnie znamy własne miejsce w szyku, i spokojnie realizujemy cel - mówi trener.

Jaki to cel? - Miejsce w pierwszej ósemce - przypomina prezes. - Nasz sponsor jest spokojny, nie oczekuje cudów. Jeśli jednak udałoby się nam poważnie włączyć do walki o miejsca dające prawo gry w pucharach, zimą Allianz da nam konkretne pieniądze na wzmocnienia - wyjaśnia Szuster.

Może więc Górnik sięgnie po Lukasa Podolskiego, swojego wiernego kibica, który niedawno zdradził nam, że w Zabrzu chętnie by zagrał? - Mamy numer do Łukasza, więc może do niego zadzwonimy. W życiu nigdy nic nie wiadomo, więc może kiedyś ściągniemy i gwiazdę Bayernu - śmieje się Szuster.

źródło: MetroRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2018 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online