Sport: Górnik wstaje z kolan

To jedna z najważniejszych decyzji w historii najbardziej utytułowanego klubu w Polsce, który od zmian ustrojowych miał mniejsze lub większe problemy finansowe. Firma, której przychody za pierwszy kwartał 2007, tylko w Europie Wschodniej i Środkowej wyniosły 1.06 miliarda euro, zapowiada długofalowe zaangażowanie w zabrzański klub. Jak podaje Allianz Polska, tylko w najbliższym sezonie budżet zostanie co najmniej podwojony.
- To bardzo ważny dzień w historii Zabrza, Górnika, ale pewnie też firmy Allianz – twierdzi wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski. – Oczywiście, że czekaliśmy na oficjalne stanowisko firmy, ale byliśmy... spokojni. Nawet bardzo spokojni. Rozmowy były już tak zaawansowane, że od kilku tygodni tylko kataklizm mógłby doprowadzić do ich zerwania. – Połączyły się dwie marki rozpoznawalne w całej Polsce i sporej części Europy. Jestem przekonany, że zaczyna się nowy rozdział klubu, ale też miasta. Silny finansowo Górnik to nadzieja na rozwój całego Zabrza.
Kto jest „ojcem” związania się Allianz Polska z Górnikiem? W ostatnich tygodniach padało wiele nazwisk, jednak osoby dobrze zorientowane nie mają wątpliwości, że nie byłoby wczorajszej deklaracji bez posła Jędrzeja Jędrycha. 40-letni parlamentarzysta PiS jako pierwszy nawiązał kontakt między klubem, miastem i firmą Allianz. – Prawda jest taka, że odbyliśmy wiele rozmów z wieloma podmiotami, których tematem był Górnik. Jednak pomysł związania się z Allianz Polska to zasługa posła Jędrycha – dodaje prezydent Lewandowski. – On doprowadził do pierwszego spotkania, od niego wszystko się zaczęło.
Co teraz? We wtorek dojdzie do spotkania roboczego obu stron, podczas którego omówione zostaną szczegóły przejęcia klubu przez nowego właściciela. Na dziś Górnik jest klubem miejskim. Allianz nie wykupi udziałów należących obecnie do gminy, tylko podniesie kapitał spółki. O kilkanaście milionów złotych. To warunek niezbędny, by stać się właścicielem Górnika.
Kilka miesięcy temu władze Zabrza zapowiadały, że oddanie pakietu większościowego jest mało prawdopodobne. Allianz był jednak zdecydowany tylko na wariant przejęcia klubu. Co to oznacza dla miasta? – Na temat umowy konkretnej będziemy rozmawiali za kilka dni. To raczej formalność, wszystko jest praktycznie dograne. Gmina poprzez MOSiR na pewno będzie nadal znaczącym udziałowcem. Wiadomo, że Górnik nie zmieni nazwy, nie pojawi się w niej żaden nowy człon. Takie ustalenia zapadły już wcześniej. Siedziba klubu też nie może zostać przeniesiona z Zabrza – tłumaczy Lewandowski.
Jakie zmiany personalne przyniesie w Górniku zmiana właściciela i podniesienie kapitału? Decydujący głos będzie należał do nowych władz. Trudno powiedzieć, czy dokonają zmian klubowych władz. Dziś oficjalnie na stanowiska nowego trenera zostanie mianowany Ryszard Wieczorek. Górnik rozmawia z Cracovią na temat sprowadzenia Piotra Gizy, praktycznie już dziś nowym graczem zespołu z Roosevelta jest Kamil Witkowski, w planach jest wzmocnienie obrony Tomaszem Hajto. Górnik chce sprowadzić jeszcze 4-5 kolejnych piłkarzy z pierwszej i drugiej ligi.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online