Czeska szkoła

Gospodarze zagrali bez dwóch kadrowiczów, jednak w pierwszej połowie pokazali bardzo dobrą piłkę, mając wyraźną przewagę. – Mimo to wynik mógł być zupełnie inny. Jeszcze przy stanie 1:0 dla rywala, Adrian Sikora nie wykorzystał sytuacji sam na sam z ich bramkarzem – mówi Waldemar Fornalik. Jakosz trafił piłkę głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Niżnika. Ozdobą meczu była bramka Marcina Szulika, który po przerwie wykonywał rzut wolny z około 30 metrów. Piłka odbiła się od słupka i wpadła do siatki. W końcu Niżnik dopełnił formalności po akcji Sikory. – Wejście Szulika rozruszało grę. Z drugiej połowy jestem bardzo zadowolony. Mógł być nawet remis. W 88 minucie mieliśmy jeszcze jedną sytuację sam na sam. Mateusz Bukowiec minimalnie przestrzelił – dodaje trener Górnika.
Popiela awaryjnie zagrał na prawej obronie. Indywidualnie trenował Probierz, a Felipe na rozgrzewce poczuł ból pachwiny. – Po meczu rozmawiałem z menedżerem Banika. Kilka liczb jest znamiennych. Tylko na młodzież idzie z budżetu 1,4 mln w przeliczeniu na złotówki. Do Banika musi trafić każdy zdolny piłkarz z całych Moraw. To rozwiązanie systemowe, regulowane przez związek. Przyjeżdżają na tygodniowe obozy i po nich następuje selekcja. Trenerzy pracujący z młodzieżą zarabiają około 3 tysięcy, a jednego opłaca związek. Piłkarze mają wysokie premie, uzależnione jeszcze od liczby widzów, a tych jest na meczach Banika 15 tysięcy. O żadnym przypadku nie ma więc mowy – uważa Fornalik, który po powrocie do Zabrza wystawił jeszcze w zespole rezerw Szymona Kapiasa i Mateusza Bukowca. – Jak najwięcej takich gier. Rywal faktycznie gra świetną piłkę i nie przypadkowo jest liderem czeskiej ligi. Przy okazji można zobaczyć jak funkcjonuje klub, ledwie kilkanaście kilometrów za polską granicą – stwierdził po powrocie z Ostrawy trener Górnika Waldemar Fornalik.

źródło: Sport
nadesłał: Marten