Rozmowa z Henrykiem Bałuszyńskim, drugim trenerem Górnika

Henryk Bałuszyński (fot. Dziennik Zachodni)» Wrócił pan do Górnika po jedenastu latach. Dużo się w tym czasie zmieniło na Roosevelta?
Henryk Bałuszyński: Nie jest wesoło. Różni ludzie rządzili klubem od mojego odejścia. Powoli doprowadzono jednak do tego, co mamy obecnie. Ale miejmy nadzieję, że już gorzej być nie może. 

» Z obecnym trenerem, Ryszardem Komornickim, jako piłkarze minęliście się w Zabrzu?
- Pamiętam, że odbyliśmy chyba wspólnie ze dwa treningi. Ja zostałem włączony do szerokiej kadry, gdy w 1989 roku juniorzy Górnika zostali mistrzem Polski. Rysiek wtedy wyjeżdżał do Szwajcarii.

» Skąd zatem pomysł, żeby został Pan jego asystentem?
- Poprzez Janusza Kowalskiego z Gwarka dowiedziałem się, że Rysiek potrzebuje kogoś do pomocy. A że Górnikowi się nie odmawia...

» Za darmo?
- Mam do tego klubu sentyment. Kiedyś tu grałem, coś temu klubowi zawdzięczam. I jeżeli mogę, to swoim doświadczeniem chciałbym mu pomóc.

» Prowadzi pan piekarnię i hurtownię sprzętu sportowego. Będzie miał Pan czas, żeby codziennie stawiać się w Zabrzu?
- Interesami zajmuje się żona. Będę jej pomagał w międzyczasie, ale głównie poświęcę się dla Górnika.

» Czy ma Pan uprawnienia trenerskie?
- Tylko instruktora. Niestety, nie zrobiłem matury, a to warunek, żeby podnosić swoje kwalifikacje szkoleniowe. Muszę o tym pomyśleć i chyba wrócę do szkoły.

» Pamięta pan swojego ostatniego gola?
- To było wiosną, w Gwarku Ornontowice. Rywala nie pamiętam, bo przecież wtedy nie myślałem, że to będzie mój ostatni gol. Jesienią już nic nie strzeliłem, ale grałem jako stoper.

» Kto grał w drużynie Górnika z połowy lat 90?
- W bramce - Alek Kłak, w obronie - Tomek Wałdoch i Tomek Hajto, w pomocy - Jurek Brzęczek, w ataku - Grzegorz Mielcarski. Trenerem był Edward Lorens, a prezesem Wolfgang Paschek. Mieliśmy bardzo dobry zespół. W czerwcu 1994 w Warszawie przegraliśmy z Legią mecz tytuł, ale sędzia Redziński pokazał nam trzy czerwone kartki.

» Jak wyglądały okoliczności Pańskiego transferu do Bochum w styczniu 1995?
- Trzy miesiące wcześniej odchodził do nich Tomek Wałdoch, który przetarł szlaki pomiędzy oboma klubami. I w trakcie sezonu okazało się, że potrzebują napastnika. Wszystko zostało dograne w ciągu paru dni. We wtorek wyjechałem, w środę trenowałem już w Bochum, w czwartek przyjechali do Niemiec prezesi Górnika, w piątek podpisałem kontrakt, a w niedzielę już zagrałem ligowy mecz. I od razu strzeliłem dwa gole, ale przegraliśmy z Schalke 2: 3.

» Więc debiut w Bundeslidze miał pan kapitalny. A jak było potem?
- Nigdy nie strzeliłem już dwóch goli w meczu, ale miałem jeszcze dobre występy. Niestety, moje ambicje na większą karierę pokrzyżowały kontuzje, choć przecież jestem młodszy od grającego wciąż z powodzeniem Krzyśka Bukalskiego. Cztery lata temu na Cyprze zerwałem przyczepy mięśnia dwugłowego prawej nogi i od tamtej pory miałem już pod górkę.

» Chciałby Pan przeszczepić coś z "niemieckiej szkoły" w Zabrzu?
- Najważniejsze to zaangażowanie na boisku od pierwszej do ostatniej minuty. Braki techniczne można nadrobić wolą walki. To jest tam wszczepiane od najmłodszych lat. Po swoim 13-letnim synu, który zaczynał treningi w Bochum, wiem, jaka jest w tym elemencie różnica pomiędzy klubami niemieckimi, a polskimi, czy na Cyprze. W Szwajcarii trenuje się podobnie jak w Niemczech i trener Komornicki ma dobre w tym rozeznanie.

» Myśli Pan o uroczystym zakończeniu kariery?
- Na razie nie zastanawiałem się nad tym. Może jak za pół roku sytuacja w Górniku się poprawi, coś zorganizujemy.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online